Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková, která se před kyjevským soudem zodpovídá z údajného překročení pravomocí při jednání o dodávkách ruského plynu v roce 2009, odmítla už druhé lékařské vyšetření, jež mělo objasnit důvod jejích zdravotních problémů.
Vězněnou vůdkyni opozice v noci na dnešek ve vazební věznici navštívila delegace předních ukrajinských lékařů, ale Tymošenková nedala k vyšetření souhlas.
"Její stav se proti čtvrtku ještě zhoršil," řekla její mluvčí Natalija Lysová bez dalších podrobností agentuře AFP. "Vyšetřování nejde, jak si představovali, režim ji (Tymošenkovou) nemůže zničit právně a my se obáváme, aby ji nezničil jinými prostředky," dodala.
Choroba obžalované, která se prý projevuje podlitinami po celém těle, se ve čtvrtek stala dalším důvodem k dramatické slovní přestřelce mezi Tymošenkovou a předsedou soudu Rodionem Kirejevem. Po sdělení obhájců, že zdraví expremiérky je kvůli neznámému onemocnění ohroženo, doporučil Kirejev vyšetření Tymošenkové ve vězeňské nemocnici. To obžalovaná odmítla s tím, že "nikdy nesvěří své zdraví a život tomuto režimu".
Ve čtvrtek se podle kyjevského tisku do budovy soudu dostavil osobní lékař Tymošenkové, kterého ale k obžalované nepustil Kirejev. Místo toho na žádost žalobce povolal do vazební věznice lékařskou komisi předních expertů vedenou náměstkem ministra zdravotnictví. Jejich služby Tymošenková odmítla.
Obhájci vůdkyně opozice tvrdí, že její stav je vážný. Během čtvrtečního přelíčení Tymošenková ze zdravotních důvodů několikrát požádala soud o přestávku. Z podlitin obhájci usuzují, že expremiérka trpí chorobou cévního systému.
Tymošenková se bojí o život. Ve vazební věznici jsou prý neúnosné podmínky - čtěte ZDE
Tymošenková ve vazbě zůstane. O nic se prosit nebudu, řekla ukrajinská expremiérka - čtěte ZDE
Julija Tymošenková je obviněná ze zneužití pravomocí v době, kdy byla premiérkou Ukrajiny. V roce 2009 údajně uzavřela nevýhodný kontrakt na dodávku ruského zemního plynu. Měla tak stát připravit o miliony. Platnost smlouvy a její soulad s normami mezinárodního práva v pátek znovu potvrdilo i Rusko.
Ministr energetiky Sergej Šmatko v ruské televizi řekl, že vláda o legitimnosti plynové smlouvy nepochybuje. Předseda ukrajinské vlády Mykola Azarov ale ukrajinským novinářům prozradil, že Kyjev ohledně dovozu plynu připravuje pro Rusko "nové návrhy".
Běloruský model pro Ukrajinu
Ukrajina už několikrát do Moskvy vzkázala, že cena za plyn dojednaná Tymošenkovou není pro Kyjev přijatelná a musí se změnit. Šéf ruského monopolu Gazprom Alexej Miller podle agentury Unian proti diskusi o plynu nemá námitek. Budoucí vztahy s Ukrajinou by ale údajně chtěl budovat podle "běloruského modelu". Rusko vlastní padesátiprocentní podíl běloruských plynovodů a o odkup zbylé poloviny jedná.
Ukrajina ale zatím takový model odmítala, protože kontrola nad plynovody, jimiž přes Ukrajinu do Evropy proudí významná část ruského plynu, je hlavní pákou Kyjeva při cenových jednáních s Moskvou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist