Anders Behring Breivik vypověděl, že oba páteční krvavé útoky v Norsku spáchal sám. K oběma se už dřív přiznal. Podle Breivikova právníka citovaného dnes agenturou AP byla motivem činu snaha změnit norskou společnost. Policie potvrdila 93 mrtvých, 96 zraněných a stále několik pohřešovaných. Jeden člověk podlehl zraněním v neděli v nemocnici.

Nor podezřelý z pátečního pumového atentátu v Oslu a střelby na blízkém ostrově Utöya se na masakr připravoval nejpozději od podzimu roku 2009, mimo jiné i v Praze.

Vyplývá to z jeho zápisků, v nichž nastínil vizi Evropy bez multikulturalismu a muslimů a popsal přípravy na teroristické akty, jimiž má být těchto cílů dosaženo.

SPECIÁL: Vše o norské tragédii se dozvíte ZDE

Část svých plánů pátečními útoky uskutečnil. Podezřelý je ochoten své počínání vysvětlit v pondělí před soudem.

Podezřelý Anders Behring Breivik od roku 2006 sepsal a na internet umístil 1500stránkový manifest, v němž pod pseudonymem Andrew Berwick rozvádí své pravicově radikální názory.

Výzva k rasové válce

V textu pod názvem 2083. Evropská deklarace nezávislosti se podle agentury DPA zabývá "rasovou válkou" a otázkou, jak by bylo možné Evropu osvobodit od přistěhovalců.

V posledním příspěvku je údajně i věta: "Myslím, že toto je poslední příspěvek, který píšu. Je pátek, 22. července, 12:51."

Smrtící teror v Norsku

Zhruba o půldruhé hodiny později otřásl vládní čtvrtí v centru Osla výbuch bomby, jenž usmrtil nejméně sedm lidí. Poté dvaatřicetiletý muž postřílel nejméně 85 lidí na mládežnickém táboře příznivců sociálních demokratů premiéra Jense Stoltenberga, jenž měl tábor v sobotu navštívit.

 

Breivik chtěl sehnat zbraně v Praze

O svém pražském pobytu se nimrod Breivik zmínil v pasáži, v níž vyjevil přání opatřit si další střelné zbraně.

"Vlastně bych chtěl navázat kontakt s (motorkářským gangem) Hells Angels v Praze, Berlíně nebo Kodani. Ale ztratil jsem motivaci během prvních dnů v Praze. Teď musím sehnat poloautomatickou pušku a (pistoli) glock legálně. S puškou by myslím neměl být problém, protože jsem udělal myslivecké zkoušky a mám pumpovou brokovnici Benelli Nova a sedm let bez problémů," napsal v deníku.

"Mám čistý trestní rejstřík, takže není důvod, proč by policie měla mou žádost zamítnout," poznamenal si "Berwick" loni v září.

Chtěl získat jaderné a biologické zbraně

Podrobně popisuje také plány na teroristické akce včetně toho, že si musí založit vlastní farmu a opatřit hnojivo na výbušniny, což také udělal. Údajný Breivik se však rovněž zaobíral možností získání biologických a jaderných zbraní.

Rovněž popisuje taktiku infiltrování do nepřátelských organizací, což prý může být způsob, jak se přiblížit jinak nepřístupným cílům, jako je předseda vlády nebo ministři.

"Chcete-li získat práci v letním táboře napojeném na největší politickou stranu, existuje způsob, jak toho dosáhnout. Premiér takové tábory obvykle v letním období navštěvuje," píše pravděpodobný útočník, z jehož textu zveřejnil úryvky server norského deníku Bergens Tidende.

Sen o deportaci muslimů

Podle autora se Evropa nyní nachází v jedné z fází občanské války, která začala v roce 1999 bombardováním Jugoslávie. Rozhodující fáze však nastane v letech 2070 - 2083, kdy budou 30 až 50 procent evropské populace tvořit muslimové.

Multikulturalismus a "kulturní komunismus" postupně budou poraženy v jednotlivých zemích a "muslimové budou deportováni", sní autor.

Ten také ve svém pamfletu "hrdinské rytíře" nabádá, aby se nevzdávali ani v případě zatčení. V tu chvíli naopak podle něj mají zahájit fázi propagandy. Sám prý počítá s tím, že bude pokládán "za největší monstrum od 2. světové války".

Video na internetu vyzývá k boji proti islámu

Na internetu se objevilo rovněž dvanáctiminutové video přisuzované témuž muži. Podle norského deníku VG se podezřelý přiznal, že materiály na internet umístil.

Také video vyzývá k boji proti proti islámu a zjevně obsahuje i fotografie podezřelého - tytéž, které měl Anders Behring Breivik na Facebooku. Jeho účet však byl uzavřen. Přístupné není ani podezřelé video, které prý bylo umístěno v pátek.

Činy hrozné, ale "nezbytné"

Video, které na internet umístil uživatel "BerwickAndrew", je rozděleno do čtyř kapitol s názvy Rozmach kulturního marxismu, Islámská kolonizace a Naděje a obrození.

Podezřelý se už k činům přiznal a v pondělí je podle agentury Reuters ochoten své počínání vysvětlit před soudem. Podle jeho právníka prohlásil, že jeho činy sice byly "hrozné", ale "nezbytné".

Smrtící teror v Norsku