Pracon řekl, že se muž s policejním znaky na oblečení do tábora dostavil v době, kdy policie hledala vysvětlení pro odpolední pumový útok v Oslu. V táboře se o něm právě dověděli a účastníci se sešli ve společenské místnosti, aby zjistili detaily. Když přišel muž, který vypadal jako policista a ptal se, zda by mohl skupině něco říci, nebudil podezření. "Samozřejmě jsme mu dovolili vejít," řekl Pracon.

Když muž začal střílet, nastala panika. Někteří se dokonce ke střelci vrhali v přesvědčení, že jde o druh cvičení. Další utíkali pryč a skákali do vody. Ostrov je od pevniny vzdálen asi kilometr a půl.

SPECIÁL: Vše o útocích v Norsku najdete ZDE

Pracon do vody skočil také, ale nestačil si sundat boty a oblečení a to ho začalo stahovat pod hladinu. Musel se vrátit. Střelec prý pronásledoval prchající až ke břehu, křičel a střílel i po plavcích. Když viděl, že muž pálí do vody, lehl si Pracon na zem. "Byl jsem asi pět sedm metrů od něj. Křičel 'Zabiju vás všechny, všichni zemřeme'. Namířil zbraň na mne, ale nezmáčkl kohoutek. Odešel, ale pak se vrátil. Já a dva další jsme leželi na zemi a přežili díky tomu, že jsme se obklopili těly mrtvých a předstírali, že jsem mrtví taky," řekl Pracon.

Schovávali se i na stromech

Svědkem řádění šílence byla podle Mediafaxu i poslankyně Stine Renate Haheimová. "Všimla jsem si, jak policista šel dolů z kopce a začal střílet na lidi. Střelec měl policejní uniformu, to bylo asi nejděsivější. Byl ledově klidný, střílel do lidí," řekla Haheimová.

"Policista se špunty v uších nám řekl, ať se všichni shromáždíme, potom začal střílet. Utíkali jsme na pláž a snažili se uplavat," řekla šestnáctiletá účastnice setkání sociálnědemokratické mládeže.

Jenom těsně unikl smrt Bjorn Larsen. "V panice jsme se snažili někam schovat. Někteří naskákali do vody," popsal chování těch, které měl fanatik na mušce. "Ostatní se schovávali v jeskyních, či lezli na stromy. Chtěl je zabít," uvedl.

V táboře bylo asi 700 příznivců vládní Norské dělnické strany. Norský střelec zabil 85 z nich.