Při pátečním výbuchu bomby v centru norské metropole Oslo a následné střelbě do mladých příznivců vládní sociální demokracie zemřelo 92 lidí.
Útoky 32letého Nora Anderse Behringa Breivika patří mezi nejkrvavější činy individuálního útočníka v novodobé historii. Na starém kontinentu dokonce nemá jeho řádění obdoby.
SPECIÁL: Vše o teroru v Norsku najdete ZDE
Výběr případů individuálních útoků extremistů či šílených střelců s velkým počtem obětí
Korea - 58 mrtvých
(duben 1982) Jihokorejský policista (27) v amoku proběhl pět vesnic, přičemž postřílel desítky lidí. Nakonec se vyhodil ručním granátem do vzduchu; celkem zahynulo 58 lidí (včetně vraha) a 35 osob utrpělo zranění.
Palestina - 29 mrtvých
(únor 1994) Židovský osadník Baruch Goldstein z osady Kirjat Arba ležící nedaleko Hebronu na západním břehu Jordánu postřílel v mešitě při modlitbě 29 Arabů a 100 jich zranil; byl ubit rozlícenými věřícími.
USA - 168 mrtvých
(duben 1995) Před sídlem amerických federálních úřadů v Oklahoma City explodovala dodávka s výbušninami. Detonace a pád budovy si vyžádaly 168 obětí, dalších 700 lidí bylo zraněno. Útok provedl Timothy McVeigh (26), veterán války v Perském zálivu. Svým činem chtěl pomstít dva roky starý útok FBI na sídlo davidiánů Davida Koreshe v texaském městě Waco, kde zahynulo přes 80 členů této sekty. McVeigh byl odsouzen a popraven v červnu 2001.
Skotsko - 18 mrtvých
(březen 1996) Ve škole ve skotském Dunblane zastřelil Thomas Hamilton (43) 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku a následně spáchal sebevraždu.
Tasmánie - 35 lidí
(duben 1996) - Mentálně postižený Australan Martin Bryant (28) v tasmanském Port Arthuru postřílel 35 lidí. Později byl odsouzen k doživotí.
USA - 15 mrtvých
(duben 1999) - Studenti Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17) postříleli 12 studentů a jednoho profesora, 23 dalších zranili a sami spáchali sebevraždu. Předtím ještě nastražili po školní budově výbušniny. Oba obdivovali nacismus - svůj čin spáchali v den výročí Hitlerova narození, policie však připouštěla i rasovou a náboženskou nenávist.
Německo - 17 mrtvých
(duben 2002) - Na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dále dva školáky a jednoho policistu.
USA - 32 mrtvých
(duben 2007) - Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě přišlo o život 32 lidí; vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu. Střelec, který byl posedlý násilím, měl v minulosti problémy s univerzitní policií a byl léčen na psychiatrické klinice. Tato událost je nejhorším masakrem ve školách na světě.
Slovensko - 8 mrtvých
(srpen 2010) - V Bratislavě zastřelil osmačtyřicetiletý muž sedm lidí, dalších 15 zranil a pak spáchal sebevraždu. Střelec nejdříve v bytě usmrtil tři ženy, muže a dvanáctiletého hocha, poté před vchodem do panelového domu zastřelil chlapcova otce. Při následné palbě mezi panelovými domy zabil zřejmě náhodně další ženu, která vyšla na balkon. Motivem střelcova činu mohly být sousedské spory.
Norsko - 92 mrtvých
červenec 2011 - Nejméně 85 obětí si vyžádala střelba útočníka (32) na letním táboře na norském ostrově Utöya, nedlouho po bombovém útoku v hlavním městě Oslo, kde zahynulo 7 osob.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist