Norský premiér Jens Stoltenberg v sobotu ráno na tiskové konferenci označil páteční útoky v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya za národní tragédii. Vyhlásil národní smutek a řekl, že osobně navštíví raněné v nemocnicích. O život přišlo podle nejnovější policejní zprávy sedm lidí v Oslu a 85 na ostrově.

Hlavního podezřelého z pátečních útoků  dvaatřicetiletého Nora Anderse Behringa Breivika zneškodnili protiterorističtí specialisté při zásahu ze vzduchu, když ho oslepili slzným plynem. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala televizní stanice NRK.

Některé sdělovací prostředky spekulují o tom, že  Anders Behring Breivik nebyl jediným pachatelem. Podle listu Verdens Gang mohli být na Utoye střelci dva a jeden z nich může být stále na svobodě. Zatímco Breivik na sobě měl policejní oděv, druhý prý nikoli.

On-line reportáž jste mohli sledovat ZDE

Raněných jsou desítky, nemocnice žádají lidi, aby darovali krev. V souvislosti s pumovým útokem v Oslu je hospitalizováno 90 osob. V sobotu se kvůli atentátům sejde vláda a na znamení smutku jsou staženy vlajky. Premiér řekl, že je třeba útoky vyšetřit a objasnit. Norsko podle jeho slov musí chránit své hodnoty a zůstat otevřenou společností. "Od druhé světové války nebyla naše země postižena zločinem takového rozsahu," řekl.

 

Smrtící teror v Norsku

 

Střelba na ostrově následovala krátce poté, co ve vládní čtvrti v Oslu vybuchla pumová nálož. Ta zabila nejméně sedm lidí a nejméně deset dalších zranila.

 Policie obvinila útočníka, který byl identifikován jako dvaatřicetiletý norský občan. Na ostrově střílel oblečen v policejní uniformě. Podle policejního šéfa v Oslu ale nikdy u policie nepracoval. Policie našla na ostrově několik nevybuchlých výbušnin.

SPECIÁL: Vše o útocích v Norsku se dozvíte ZDE

Svědkové vypověděli, že střelec se pohyboval prázdninovým táborem a střílem kolem sebe mladé lidi, kteří se v hrůze rozbíhali do všech stran. Někteří se snažili zachránit skokem do vody a plavat k pevnině.

"Viděla jsem lidi skákat do vody, kolem padesáti lidí se snažilo plavat k pobřeží. Lidé křičeli, třásli se strachy, byli vyděšení. Byli tak mladí," řekla dvaačtyřicetiletá Anita Lienová, která žije několik se metrů od tábora.

Premiér je v bezpečí

Při explozi v Oslu bylo poničeno několik vládních budov včetně úřadu premiéra. Ten ve své kanceláři nebyl a později oznámil, že je na bezpečném místě.

Centrum Osla bylo po útoku vylidněné, v ulicích zaujali pozice vojáci. Ulice jsou posety sutí, skleněnými střepy a zkroucenými kusy železa.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:38
Norský premiér: Nikdo nás neumlčí

"Mám zprávu pro toho, kdo útočil, a pro ty, kdo stáli za ním," uvedl v reakci na útoky norský premiér Stoltenberg. "Nikdo nás bombou neumlčí, nikdo nás neumlčí ani střelbou," řekl bez dalšího upřesnění.

07:39
Útočníkem byl zřejmě Nor

Podle vyjádření norského ministra spravedlnosti má útoky v Oslu pravděpodobně na svědomí norský občan Anders Behring Breivik.

08:21
Střelec údajným příznivcem ultrapravice

Muž, který podle norské policie zabíjel na ostrově Utoya, se na Facebooku netajil ultrapravicovými názory. Neměl rád muslimské přistěhovalce a byl kritikem politiky norských sociálních demokratů.

08:44
Odpor vůči muslimům

Pravděpodobný útočník se netajil odporem vůči muslimům a sociálním demokratů. Podle spolupracovníka České televize Yngvara Brenny se ale distancoval od neonacismu.

09:19
Premiér: Je to národní tragédie

Norský premiér Jens Stoltenberg na tiskové konferenci označil páteční útoky v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya za národní tragédii. Vyhlásil národní smutek a řekl, že osobně navštíví raněné v nemocnicích. O život přišlo podle nejnovější policejní zprávy sedm lidí v Oslu a 84 na ostrově.

09:58
Nor obviněn ze dvou útoků

Norská policie už obvinila 32letého Nora z obou útoků v Norsku. Měl odpálit bomby v centru Osla, pak postřílel přes 80 lidí na ostrově Utoya.

10:04
Velvyslanec Nový: Češi nejsou mezi oběťmi

Český velvyslanec v Norsku Luboš Nový řekl IHNED.cz, že nemá hlášeny žádné české oběti. Věří na "98 procent", že ani žádné nebudou. Jeho úřad prý pracuje dál bez nějakých omezení.

10:47
Špioni varovali před nebezpečím útoků

Norské bezpečnostní složky ale varovaly před možností útoků už letos v únoru. Obávaly se teroru ze strany pravicových extrémistů i islámských fundamentalistů.

10:58
Přežil, vydával se za mrtvého

Adrian Pracon sdělil stanici CNN, že palbu přežil jenom díky tomu, že se vydával za mrtvého a přitáhl k sobě těla už mrtvých kolegů.

11:06
Odsedí si 21 let za mřížemi?

Norský vrah Breivik je prý vyšetřován na základě protiteroristického zákona. Podle BBC mu v případě usvědčení hrozí trest 21 let vězení.

12:17
Účet na Twitteru

Norský útočník před několika dny založil účet na Twitteru a 17. července na něm zveřejnil citát filozofa Johna Stuarta Milla: Jedna osoba, která věří v jednu věc, se rovná 100 000 těch, kteří se o věci pouze zajímají.

13:19
Měl pachatel komplice?

Norská policie prověřuje údajně také možnost, že zadržený měl komplice.

14:04
Klaus kondoluje norskému králi

Přinášíme vám kondolenci českého prezidenta Václava Klause norskému králi Haraldu V.

"Vaše veličenstvo,
hluboce otřesen jsem vyslechl, během své cesty v Austrálii, zprávu o teroristických útocích v Oslu a na ostrově Utoya, které si vyžádaly mnoho nevinných obětí. Dovolte mi, abych Vám i rodinám pozůstalých vyslovil jménem České republiky hlubokou soustrast. Důrazně odsuzuji barbarské metody a skutky, které vedly k tomuto krveprolití a které nelze ničím ospravedlnit. Občané naší země jsou v této chvíli s Vámi."

14:07
Policie: Zájem o fundamentalisty

Norští policisté se zaměřili na křesťanské fundamentalisty. Policisté se spoléhají, že mohou dopátrat možné komplice vraha.

15:01
Část z obětí utonula

Norský ministr zahraničí Jonas Gahr Støre řekl, že část z mrtvých z ostrova Utoya nebyla zastřelena, ale utonula se při pokusu uplavat.

15:45
Útočník byl členem fóra nacistických přívrženců

Švédský protirasistický magazín EXPO napsal, že střelec Anders Behring Breivik byl od roku 2009 členem fóra nacistických přívrženců.

16:28
Počet mrtvých vzrostl na 92

Policie uvedla, že jeden ze zraněných po střelbě na ostrově Utoya zemřel. Počet mrtvých tak vzrostl na 92.

16:39
Útočník byl naším členem, přiznala krajně pravicová Stana pokroku

Hlavní podezřelý z pátečního dvojího krvavého atentátu v Norsku je bývalý člen krajně pravicové Strany pokroku (FP) a byl také místním funkcionářem mládežnické organizace této strany. Oznámila to dnes sama Strana pokroku.

To mně ještě více zarmoutilo, když jsem se dozvěděla, že tato osoba byla mezi námi, prohlásila předsedkyně FP Siv Jensenová.

17:43
Zneškodnili ho slzným plynem

Hlavního podezřelého z pátečních útoků v Norsku, dvaatřicetiletého Nora Anderse Behringa Breivika zneškodnili protiterorističtí specialisté při zásahu ze vzduchu, když ho oslepili slzným plynem.

19:28
Policie: Budeme zjišťovat, zda nestřílel ještě někdo

Norská policie se při vyšetřování zaměří na to, zda bylo více střelců než pouze ten, který byl zadržen. 

19:43
Střelba na ostrově trvala hodinu a půl

Střelba na ostrově poblíž Osla trvala téměř hodinu a půl a policie prý na ostrov dorazila pětačtyřicet minut po jejím začátku.

23:13
Po útocích v Norsku Europol vytvořil operační krizovou skupinu

Po teroristických útocích v Norsku Evropský policejní úřad (Europol) vytváří v rámci své organizace zvláštní operační krizovou skupinu, jejímž úkolem bude poskytovat všestranné informace norským úřadům, jakož i příslušným orgánům dalším skandinávským zemím.

23:13
Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři, tímto ukončujeme sobotní on-line reportáž o vývoji událostí okolo útoků v Norsku.

Smrtící teror v Norsku