O zásahu slzným plynem informuje norská televize NRK. Policie na tiskové konferenci bez bližších detailů uvedla, že Anders Behring Breivik se policie vzdal bez boje.

Střelba na ostrově však trvala hodinu a půl a policie na místo dorazila až po 45 minutách. Po střelbě na srazu mladých přívrženců vládní sociální demokracie zahynulo 85 lidí.

SPECIÁL: Vše o teroru v Norsku najdete ZDE


Smrtící teror v Norsku

 

Televize NRK ukázala videozáběry s Breivikem převlečeným za policistu, jak ještě před zatčením míří pistolí na jednoho z mladých lidí ležících na zemi. Vedle u vody pak leží několik raněných nebo mrtvých.

Na dotaz ohledně zpráv médií, že podle některých svědků existoval ještě druhý střelec, policejní mluvčí Trine Dyngelandová odpověděla, že žádné konkrétní informace o druhém střelci nejsou, ale že policie v této fázi vyšetřování nevylučuje žádnou možnost.

Breivik je členem krajní pravice. Ví se o něm, že se nedávno z Osla přestěhoval na venkov a založil tam zemědělský podnik Geofarm. Začátkem května nakoupil šest tun umělých hnojiv, což jsou přípravky využitelné i k výrobě výbušnin.

Breivik se na internetu hlásil ke krajně pravicovým názorům a kritizoval socialismus. V policejní vazbě může být tři dny a pak musí být předveden před soud. Hrozí mu až 21 let vězení, bude-li mu vina dokázána.

Smrtící teror v Norsku