Balení fazolových kllíčků z farmy v Bienenbüttelu, kterou hygienici nalezli v ledničce jednoho z nakažených pacientů z Hamburku, mělo potvrdit, že nákaza střevní bakterií E.coli pochází právě z ekologické pěstírny. Výsledky posledních testů ale ukázaly, že po španělských okurkách za epidemií nestojí ani německá farma.

Nebezpečnou bakterií totiž nebyly nakaženy ani několik týdnů staré klíčky v lednici dvaačtyřicetiletého pacienta z Hamburku. Zatímco zdravotníci pátrali po zdroji nákazy v jeho bytě, infikovaný muž, který musel být s diagnózou EHEC hospitalizován, se už uzdravil.

Hamburk, který se stal epicentrem nákazy, v posledních dnech hlásí, že nakažených ubývá. Na počátku epidemie byly každým dnemznámy stovky nových případů, teď jsou to ale prý jen desítky.

Místní ministryně zdravotnictví Cornelia Prüferová-Storcksová v úterý oznámila, že bakterie se nenašla v lednici u Hamburčana, jenž doma zapomněl klíčky z podezřívané dolnosaské farmy. Ta musela být na konci minulého týdne kvůli podezření uzavřena.

Už v pondělí večer ale úřady oznámily, že první testy neprokázaly nákazu v zeleninových klíčcích z farmy v Bienenbüttelu, který leží necelých sto kilometrů jihovýchodně od Hamburku. Stejně jako po testech zeleniny ze španělských farem, tak hledání ohniska začíná od nuly.

Nepotvrdilo se ani podezření na restauraci v Lübecku, ani na hojně navštěvovanou slavnost k výročí hamburského přístavu, která podle dřívějších zpráv mohla nákazu E.coli šířit.

 

Infekci zatím podlehlo 22 lidí v Německu a jedna pacientka ve Švédsku. V Německu je více než 2700 nakažených, z nichž u 650 trpí hemolyticko-uremickým syndromem (HUS), při němž může dojít k selhání ledvin. Právě na HUS zemřelo podle německého Institutu Roberta Kocha 15 pacientů, u dalších sedmi obětí tato vážná komplikace zaznamenána nebyla.

V samotném Hamburku mezitím výrazně klesají počty nově nakažených. V úterý dopoledne bylo hlášeno celkem 898 případů nákazy nebo podezření na ni, což je o 49 více než v pondělí.

Nákaza enterohemoragickou Echerichia coli (EHEC) se objevila v Německu začátkem května a lidé, kteří v Německu pobývali, ji s sebou postupně přivezli i do dalších zemí. V České republice byl dosud potvrzen jediný případ nákazy - šlo o americkou turistku, která přijela z Německa. Nákaza se objevila i v Británii, Dánsku, Francii, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku či USA. První případ oznámila také Kanada.

 

Nebezpečná střevní nákaza

 

Nebezpečná střevní nákaza

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist