Neznámá agresivní střevní bakterie usmrtila už sedmnáct lidí, z toho šestnáct v Německu. Jak nyní oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO), jde o úplně novou, zmutovanou formu bakterie E.coli, která se vyvinula ze dvou různých forem.

"Jedná se o unikátní kmen, který nebyl dosud ze žádného pacienta izolován," cituje agentura AP vědeckou pracovnici WHO Hilde Kruseovou z oddělení bezpečnosti potravin. Mohlo by se prý jednat o druh, který má živočišný zdroj.

K podobným mutacím podle Kruseové dochází poměrně často. Výměna genů je obvyklá jak u lidí, tak i u zvířat a stává se, že zmutované bakterie mohou stejně jako viry Eboly přeskočit na člověka ze zvířete. 

"Měli bychom počítat s živočišným zdrojem," vysvětluje expertka. "Mnohá zvířata jsou hostiteli různých typů E.coli, které produkují bakteriální jedy," dodala.

S německými vědci spolupracuje i Pekingský Genomový institut sídlící ve městě Šen-čen, píše agentura Reuters. Tamní odborníci, kteří prováděli analýzu vzorků obsahující zmutovanou bakterii, potvrzují, že jde o nový nebezpečný druh, který je naprosto odolný vůči několika druhům antibiotik.

Vysoce infekční a toxická bakterie

"Tato E.coli je nový typ bakterie, který je vysoce infekční a toxický," řekl jeden z členů výzkumného týmu. Mluvčí WHO Aphaluck Bhatiasevi nicméně uvedl, že stále čekají na další výsledky z laboratoří. "Před vypuknutím této epidemie jsme tento druh neznali," připouští.

Nicméně někteří vědci tvrdí, že v žádném případě nejde o mutanta, ale o jeden ze čtyř známých variant bakterie E.coli. I tak jde ale o vysoce infekční formu, která se šíří i pouhým podáním ruky.

Německé úřady označují za původce nákazy bakterii EHEC serotypu O104:H4. V té souvislosti varovaly především před konzumací čerstvých okurek, rajčat a hlávkového salátu. Někteří vědci se domnívají, že smrtící bakterie má původ v kontaminované mrvě, jíž se hnojí zelenina.

Jak reagují evropské vlády na šíření nebezpečné bakterie E.coli

NěmeckoŠvédskoŠpanělskoRuskoČeskoFrancieRakouskoNizozemskoDánsko

První obvinění padla na španělské farmy, ty ale vše popírají s tím, že jejich zelenina je v pořádku. Španělská vláda na obvinění, která měla za následek pozastavení obchodu se španělskými producenty v celé Evropě, reagovala vzápětí. Po Evropské komisi bude požadovat odškodné, protože jen podle prvních odhadů každý týden zemědělci přicházejí o 200 milionů eur a až 70 tisíc z nich může přijít o práci.

Už úterní testy neprokázaly, že nákaza bakterií EHEC typu O104 pochází ze španělské zeleniny. A stejně skončily i rozbory dalších dvou okurek, které tak vyvrátily původní podezření.

Střevní bakterie způsobující krvácivé průjmy zatím napadla okolo dvou tisíc lidí, většinou v Německu. U nejméně 470 z nich se projevilo nebezpečné ledvinové onemocnění hemolyticko-uremický syndrom (HUS). Jenom v Německu bylo ve středu evidováno 1064 už potvrzených případů napadení EHEC.

Nebezpečná střevní nákaza

Nebezpečná střevní nákaza