Nejznámější ruský vězeň, bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij vyjde na svobodu až v roce 2016. Moskevský městský soud mu totiž v úterý v odvolacím procesu oproti prosincovému rozsudku snížil trest jen o rok, ze 14 na 13 let vězení, stejně tak jeho společníkovi Platonu Lebeděvovi. Rozsudek je tím pravomocný. Proces byl v Rusku i ve světě ostře sledován, a to i jako indikátor případných změn v ruské politice.

Obhajoba označila zmírnění trestu jen za "kosmetickou úpravu" a slíbila napadnout verdikt u vyšší instance a rozšířit své žaloby u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Hanba, hanba", volalo několik desítek přívrženců Chodorkovského v budově soudu.

Chodorkovskij stával v čele největšího ruského ropného koncernu Jukos, než jej stát dodatečnými daňovými požadavky přivedl k bankrotu. Od roku 2003 si odpykává trest za podvody a daňové úniky, jichž se údajně jako šéf Jukosu dopustil. Ještě předtím, než osmiletý trest vypršel, začal v Moskvě druhý proces a koncem loňského roku mu soud za údajnou krádež obrovského objemu ropy, zpronevěru a praní stamilionových částek vyměřil další léta ve vězení.

Chodorkovskij o milost nežádal

Obhajoba se proti prosincovému verdiktu odvolala a žádala, aby byl verdikt zrušen jako nezákonný a neopodstatněný; soudci byl prý shora vnucen již napsaný rozsudek. Naopak prokurátoři požadovali, aby odvolací soud potvrdil prosincový rozsudek a ponechal trest beze změny. Ujišťovali také, že vedení země do procesu nezasahovalo, prý jen obhajoba se pokoušela vytvořit zdání politického procesu, aby vystavila soudce nátlaku.

Sám Chodorkovskij o milost a zmírnění trestu nežádal. "Absurdita obvinění a rozsudku je zjevná. Rozporů je tolik, že stačí na ukončení případu o zpronevěrách kvůli tomu, že trestný čin se nestal," prohlásil. Na místě je "buď zrušit rozsudek a pak skončí tato ostuda, anebo se připojit k zločincům, kteří na zákon kašlou," řekl soudcům.

"Nedoufala jsem ve skutečné zmírnění trestu... Dokud u nás nebude nezávislé podnikání, právní stát a nezávislé soudy, budou se vynášet takové rozsudky," prohlásila známá ochránkyně lidských práv, veteránka sovětského disentu Ljudmila Alexejevová.

Chodorkovskij a Lebeděv sice mohou už nyní požádat i o podmínečné propuštění na svobodu, protože si už odpykali polovinu trestu, ale experti nedávají této variantě valné vyhlídky na úspěch. Větší naděje spojují s nezávislou právní expertízou případu, kterou připravují prezidentovi poradci pro lidská práva. Dříve však odsouzence čeká přeprava z moskevské vyšetřovací vazby do věznice, kde si trest mají odpykat