Nejznámější ruský vězeň, bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij vyjde na svobodu až v roce 2016. Moskevský městský soud mu totiž v úterý v odvolacím procesu oproti prosincovému rozsudku snížil trest jen o rok, ze 14 na 13 let vězení, stejně tak jeho společníkovi Platonu Lebeděvovi. Rozsudek je tím pravomocný. Proces byl v Rusku i ve světě ostře sledován, a to i jako indikátor případných změn v ruské politice.
Obhajoba označila zmírnění trestu jen za "kosmetickou úpravu" a slíbila napadnout verdikt u vyšší instance a rozšířit své žaloby u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Hanba, hanba", volalo několik desítek přívrženců Chodorkovského v budově soudu.
Chodorkovskij stával v čele největšího ruského ropného koncernu Jukos, než jej stát dodatečnými daňovými požadavky přivedl k bankrotu. Od roku 2003 si odpykává trest za podvody a daňové úniky, jichž se údajně jako šéf Jukosu dopustil. Ještě předtím, než osmiletý trest vypršel, začal v Moskvě druhý proces a koncem loňského roku mu soud za údajnou krádež obrovského objemu ropy, zpronevěru a praní stamilionových částek vyměřil další léta ve vězení.
Chodorkovskij o milost nežádal
Obhajoba se proti prosincovému verdiktu odvolala a žádala, aby byl verdikt zrušen jako nezákonný a neopodstatněný; soudci byl prý shora vnucen již napsaný rozsudek. Naopak prokurátoři požadovali, aby odvolací soud potvrdil prosincový rozsudek a ponechal trest beze změny. Ujišťovali také, že vedení země do procesu nezasahovalo, prý jen obhajoba se pokoušela vytvořit zdání politického procesu, aby vystavila soudce nátlaku.
Sám Chodorkovskij o milost a zmírnění trestu nežádal. "Absurdita obvinění a rozsudku je zjevná. Rozporů je tolik, že stačí na ukončení případu o zpronevěrách kvůli tomu, že trestný čin se nestal," prohlásil. Na místě je "buď zrušit rozsudek a pak skončí tato ostuda, anebo se připojit k zločincům, kteří na zákon kašlou," řekl soudcům.
"Nedoufala jsem ve skutečné zmírnění trestu... Dokud u nás nebude nezávislé podnikání, právní stát a nezávislé soudy, budou se vynášet takové rozsudky," prohlásila známá ochránkyně lidských práv, veteránka sovětského disentu Ljudmila Alexejevová.
Chodorkovskij a Lebeděv sice mohou už nyní požádat i o podmínečné propuštění na svobodu, protože si už odpykali polovinu trestu, ale experti nedávají této variantě valné vyhlídky na úspěch. Větší naděje spojují s nezávislou právní expertízou případu, kterou připravují prezidentovi poradci pro lidská práva. Dříve však odsouzence čeká přeprava z moskevské vyšetřovací vazby do věznice, kde si trest mají odpykat
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist