Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) neuzná uvězněného miliardáře a odpůrce Kremlu Michaila Chodorkovského za vězně svědomí. Pobouření ruští aktivisté, kterým AI v této záležitosti zaslala vysvětlující dopis, stanoviskem této organizace tvrdě kritizovali, uvedla agentura AFP.

Viceprezident ruského PEN klubu a obhájce lidských práv Alexej Simonov postoj AI rozhodně odsoudil. "Odpověď je pokřivená, plná vytáček jako ostatně všechno, co v poslední době západní organizace zabývající se lidskými právy dělají. Z koho mají strach? Jsem velmi zklamán z absolutní nerozhodnosti AI," řekl Simonov.

Ruští obránci lidských práv se v březnu obrátili na AI se žádostí, aby jako vězně svědomí uznala Michaila Chodorkovského a jeho společníka Platona Lebeděva. Ti jsou od roku 2003 ve vězení a budou tam zřejmě až do roku 2017. Odsouzeni byli za zpronevěru, krádež velkého množství ropy a praní špinavých peněz. Podle mínění jejich obhájců byl ale proces zpolitizovaný; stali se obětí vyřizování politických účtů, když se kvůli svým údajným politickým ambicím stali pro Kreml nepohodlní.

Kdo jsou "vězni svědomí"?

Organizace již v minulosti uvedla, že jak Chodorkovskij, tak Lebeděv byli odsouzeni nespravedlivě, že za jejich trestem stojí politické rozhodnutí a že by měli být okamžitě propuštěni na svobodu. "Ale existence politických motivů při uvěznění té či oné osoby ještě sama o sobě nepostačuje k tomu, aby AI mohla takovou osobu uznat za vězně svědomí, i když v běžném slova smyslu taková osoba pochopitelně je politickým vězněm," zdůvodnila své odmítnutí AI.

 

Zvláštní kategorie vězňů svědomí se týká osob, které by mohly být z vězení propuštěny, kdyby se vzdaly některých svých zásad, které to ale přesto neudělají.

Vězeň svědomí není totéž co politický vězeň, protože jeho konflikt se státem se netýká výkonu vlády a politické soutěže o ni, ale určitých, obvykle náboženských, zásad. Přesto se často oba pojmy směšují a mluví se jen o politických vězních.