Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) neuzná uvězněného miliardáře a odpůrce Kremlu Michaila Chodorkovského za vězně svědomí. Pobouření ruští aktivisté, kterým AI v této záležitosti zaslala vysvětlující dopis, stanoviskem této organizace tvrdě kritizovali, uvedla agentura AFP.
Viceprezident ruského PEN klubu a obhájce lidských práv Alexej Simonov postoj AI rozhodně odsoudil. "Odpověď je pokřivená, plná vytáček jako ostatně všechno, co v poslední době západní organizace zabývající se lidskými právy dělají. Z koho mají strach? Jsem velmi zklamán z absolutní nerozhodnosti AI," řekl Simonov.
Ruští obránci lidských práv se v březnu obrátili na AI se žádostí, aby jako vězně svědomí uznala Michaila Chodorkovského a jeho společníka Platona Lebeděva. Ti jsou od roku 2003 ve vězení a budou tam zřejmě až do roku 2017. Odsouzeni byli za zpronevěru, krádež velkého množství ropy a praní špinavých peněz. Podle mínění jejich obhájců byl ale proces zpolitizovaný; stali se obětí vyřizování politických účtů, když se kvůli svým údajným politickým ambicím stali pro Kreml nepohodlní.
Kdo jsou "vězni svědomí"?
Organizace již v minulosti uvedla, že jak Chodorkovskij, tak Lebeděv byli odsouzeni nespravedlivě, že za jejich trestem stojí politické rozhodnutí a že by měli být okamžitě propuštěni na svobodu. "Ale existence politických motivů při uvěznění té či oné osoby ještě sama o sobě nepostačuje k tomu, aby AI mohla takovou osobu uznat za vězně svědomí, i když v běžném slova smyslu taková osoba pochopitelně je politickým vězněm," zdůvodnila své odmítnutí AI.
Zvláštní kategorie vězňů svědomí se týká osob, které by mohly být z vězení propuštěny, kdyby se vzdaly některých svých zásad, které to ale přesto neudělají.
Vězeň svědomí není totéž co politický vězeň, protože jeho konflikt se státem se netýká výkonu vlády a politické soutěže o ni, ale určitých, obvykle náboženských, zásad. Přesto se často oba pojmy směšují a mluví se jen o politických vězních.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist