Šéfka ukrajinské opozice Julija Tymošenková byla v úterý zadržena policií a převezena k několikahodinovému výslechu. Prokuratura ji už na počátku roku obvinila ze zneužití pravomocí v době svého působení v čele vlády, které mělo za následek mnohamilionové škody způsobené státu.
Sama Tymošenková veškerá obvinění popírá. Podle ní jde čistě jen o politickou mstu. Také Spojené státy a Evropská unie už na konci roku varovaly Kyjev, že stíhání nejvýraznějšího představitele opozice budí dojem účelového pronásledování.
"Máme příkaz soudu, který nařizuje zadržení Tymošenkové a její eskort," cituvala zástupce generální prokuratury Olega Puškara agentura RIA Novosti.
Podle agentury Unian byla Tymošenková na prokuratuře oficiálně obviněna z poškození státu při podpisu smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu. Dohodou v roce 2009 skončila krátká krize, která kvůli dodávkám na Ukrajinu ohrožovala plynulý tok plynu z Ruska do západní Evropy.
Smlouva byla podle obžaloby pro Ukrajinu cenově nevýhodná. Kyjev od té doby několikrát žádal Rusko, aby cenové ujednání dohody změnilo, ale dosud bezvýsledně.
Jak už během dne uvedl první náměstek generálního prokurátora Renat Kuzmin, Tymošenková byla po výslechu propuštěna. A to i přesto, že soud vydal souhlas s jejím umístěním do vazby. Prokuratura se prý rozhodla "prozatím" této možnosti nevyužít.
Bývalá ukrajinská premiérka byla obviněna ze zneužití 300 milionů dolarů - čtěte ZDE
Odveta Ukrajině: ČR vyhostila dva diplomaty. Kyjev minulý týden učinil totéž Čechům - čtěte ZDE
Bývalá premiérka po odchodu od výslechu slíbila, že se na prokuraturu vrátí ve středu, aby se seznámila s obžalovacím spisem. Svým stoupencům, kteří na ni po ranních protestech stále čekali před budovou, řekla, že podle zákona může seznámení se spisem odmítnout. Přesto tak prý neučiní, aby ukázala, že se nehodlá skrývat, a na prokuraturu se znovu dostaví. Chce tím prý lidem ukázat, aby se státní moci nebáli.
Věrní Tymošenkové dopoledne svými auty zablokovali cestu do budovy prokuratury a požadovali její propuštění. Poslanci opoziční strany Vlast (Baťkivščyna), jejíž je Tymošenková předsedkyní, dokonce vydali prohlášení, podle něhož by v případě jejího zatčení bojkotovali všechny schůze parlamentu.
Největší soupeřka Janukovyče
Prokuratura ale trvá na tom, že opoziční političku zadržet museli, neboť maří vyšetřování celé kauzy. Zatím se výslechu vyhýbala kvůli údajné nemoci, ale i přesto před pár dny vystoupila v televizi s ostrým protivládním prohlášením. Je totiž největší politickou rivalkou současného prezidenta Viktora Janukovyče a zároveň čtvrtým členem bývalé vlády, který je vyšetřován prokuraturou.
Tymošenková je obviněná ještě z dvou dalších činů, kterých se ještě jako premiérka měla dopustit. Generální prokuratura ji od loňského prosince stíhá za údajné zneužití moci, kterého se měla dopustit neoprávněným nakládáním s výnosem za prodej emisních povolenek. V lednu prokuratura expremiérku obvinila, že nevýhodným nákupem sanitek způsobila státu mnohamilionové škody.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist