Stejně jako každý rok, i letos vystoupil Vladimir Putin před Státní Dumu a všem vysvětlil, jakým směrem by se měla budoucnost Ruska ubírat.

Státním zaměstnancům, učitelům i penzistům se ještě do konce roku zvýší platy téměř o třetinu. Do zdravotnictví, školství, demografických a sociálních programů poputují stamiliardy rublů a díky tomu stoupne porodnost a prodlouží se délka života, slibuje ruský premiér.

Podle něj tak třetina ruských rodin dosáhne na bydlení a střední vrstva se masově rozroste.

Bude to prostě desetiletí rozvoje bez neopodstatněného liberalismu a sociální demagogie. Pozor by si Rusko mělo prý dát také na cizí vlivy. Do roku 2020 by se tak mělo dostat mezi pět nejsilnějších ekonomik světa.

"Země potřebuje desetiletí stabilního, klidného rozvoje. Bez všelijakého rabování a nepromyšlených experimentů, založených na pletkách s liberalismem, který se časem neosvědčil, anebo naopak založených na sociální demagogii," prohlásil Putin. Stejně tak je nutno chránit občanský a sociální smír před "jakýmikoli pokusy o rozkol společnosti".

Lekce z krize podle premiéra spočívá v tom, že ruský stát musí být "samostatný a silný", aby dokázal čelit otřesům zvenčí, protože případná bezmoc "se nevyhnutelně stává hrozbou pro národní svrchovanost".

Putin vytyčil cíl během desetiletí zvýšit dosud zaostávající produktivitu práce nejméně na dvojnásobek, v klíčových odvětvích až na čtyřnásobek, aby země velikostí svého hrubého domácího produktu mohla vstoupit mezi pět největších ekonomik světa. V současnosti je na šesté pozici, v přepočtu na hlavu by na průměrného Rusa mělo připadat více než 35 tisíc dolarů.

Předseda vlády současně Evropské unii předložil vizi společného trhu sahajícího od Lisabonu po Vladivostok i společné energetiky - a opět apeloval na EU, aby udělala první krok k integraci zrušením víz pro Rusy.

Nové zbraně, nové silnice a miliardy pro hasiče

Z přílivu cifer také vyplynulo, že armáda se může těšit na nové zbraně, ruské zbrojovky na státní zakázky, farmáři na "šrotovné" pro zemědělskou techniku a motoristé na tisíce kilometrů nových silnic. Miliardy dostanou i hasiči, aby se už neopakovaly ničivé požáry z loňského léta. Putin apeloval i na média, aby pomohla zvýšit prestiž dělnických profesí, protože země potřebuje "novou industrializaci".

Putin je i po odchodu z Kremlu do čela vlády považován za nejmocnějšího ruského politika - a docházka ve sněmovně byla dnes stoprocentní. Sami zákonodárci se však dostali ke slovu až po více než dvouhodinovém premiérově projevu. S dvacítkou dotazů, sahajících od produkce vepřového přes pokusy omezovat svobodu internetu až po úskalí vstupu do Světové obchodní organizace (WTO), si Putin hravě poradil.

Včetně připomínek šéfa komunistů Gennadije Zjuganova, který Putinovy "absolutně neuskutečnitelné plány" srovnával s ruskou realitou, v níž 70 procent populace žije z podprůměrných příjmů. Opoziční předák varoval i před "severoafrickým scénářem", jestli režim nepřestane s falšováním voleb.

Od Putinova "skládání účtů" média očekávala, že předseda vlády v přímém televizním přenosu udá tón nadcházející předvolební kampani - v prosinci Rusko čekají parlamentní a příští rok na jaře prezidentské volby. Zda bude na nejvyšší post ministerský předseda kandidovat, zatím není jasné. Putin, stejně jako současný prezident Dmitrij Medveděv, ale prohlásili, že o svém rozhodnutí budou veřejnost včas předem informovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist