Rusko prodá USA za 367,5 milionu dolarů (skoro 6,3 miliard Kč) 21 vojenských vrtulníků Mi-17, určených pro afghánskou armádu. Oznámil to ve středu list Kommersant. O prodeji vrtulníků pro Kábul vyjednávala Moskva nejprve s NATO a pak s Pentagonem už rok, ale teď se podle deníku kontrakt blíží k podpisu. Moskva si však prý nepřeje velký rozruch, aby obchod hladce schválil i Kongres USA.
Kommersant s odvoláním na náčelníka generálního štábu afghánské armády uvedl, že jeden vrtulník má stát 17,5 milionu dolarů, což naznačuje, že cena zahrnuje i výdaje na opravy, náhradní díly a výcvik pilotů. Civilní verze Mi-17 totiž stojí mezi sedmi až deseti miliony dolarů. Stroje by se měly začít dodávat od konce roku.
Afghánci o ruské vrtulníky velice stojí, protože je považují za lépe přizpůsobené místním podmínkám než západní stroje a také jsou na ně zvyklí, létali na nich už v 80. letech.
Rusko vyslalo do Afghánistánu agenty a vrtulníky. Do boje proti drogám - čtěte ZDE
Do Afghánistánu se nevrátíme, ujišťuje ruský ministr zahraničí - čtěte ZDE
K dodávce vrtulníků se Rusko nejprve snažilo přemluvit NATO, ale Moskva tvrdě odmítla poskytnout Kábulu vrtulníky bezplatně; sama aliance však podle listu na stroje nenašla peníze, a tak kontrakt nakonec uzavře Pentagon. Aliance by naopak měla hradit provoz a opravy vrtulníků a výcvik pilotů ze zvláštního fondu členských zemí, do kterého Berlín již přispěl třemi miliony dolarů.
Rusko v éře Sovětského svazu po roce 1979 v Afghánistánu zabředlo do vleklé války, jejímž cílem bylo udržet u moci tamní prosovětský režim. Pod silným tlakem afghánské opozice podporované vojensky Západem a Čínou Moskva po zhruba deseti letech Afghánistán opustila a zanechala v nehostinné středoasijské zemi na 15.000 mrtvých vojáků,
Jakkoli Rusko po sovětských zkušenostech kategoricky odmítá vyslat své jednotky do Afghánistánu, vojenskou pomoc již poskytuje a podílí se také na výcviku afghánských sil. Například loni v listopadu Moskva darovala afghánské policii 20.000 útočných pušek Kalašnikov s 2,5 miliony nábojů. Ruští agenti se také loni na podzim podíleli na zničení čtyř drogových laboratoří na afghánském území; Rusko patří k největším odbytištím afghánského heroinu a počet narkomanů se odhaduje na tři miliony.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist