Akcie společnosti Tepco ve středu odepsaly dalších 13 procent a spadly až na 466 jenů.

Tepco je největším podnikem svého druhu v Asii a investoři se obávají, že pokud bude firma nucena vyhlásit bankrot, odstartuje tím řetězovou reakci.

Společnost má vydané dluhopisy v přepočtu za zhruba 91 miliard dolarů (asi 1,6 bilionu Kč). Náklady na jejich pojištění proti riziku nesplacení se od havárie zvýšily už asi na desetinásobek, což svědčí o tom, že investoři se obávají rizika vyhlášení bankrotu.

Ředitel firmy Masataka Šimizu zřejmě stres posledních dnů neunesl, kvůli vysokému tlaku a závratím musel být hospitalizován.

Společnost Tokyo Electric Power (Tepco) tři týdny po ničivém zemětřesení oznámila, že čtyři poškozené fukušimské reaktory bude muset vyřadit z provozu. Zatím se jí však nepodařilo odstranit následky havárie a stabilizovat jejich stav.

„Nejsme v situaci, kdy bychom mohli říct, že to dostaneme pod kontrolu v určité době,“ řekl mluvčí kabinetu Jukio Edano. Premiér Naoto Kan už dříve uvedl, že země je "v nejvyšší pohotovosti".

Očekávané oznámení o "sešrotování" reaktorů vydalo Tepco ve chvíli, kdy z poškozené elektrárny přicházejí další znepokojivé zprávy: radioaktivní voda zřejmě unikla do moře a odborníci upozorňují, že podle naměřených dat došlo ve druhém reaktoru k rozsáhlému tavení paliva.

Stav poškození reaktorů - přehledně ZDE

Ve středu také pokračoval pád akcií Tepco, které klesly nejníže za posledních téměř 50 let (viz box vlevo)

Pátrání po zdroji úniku

V moři asi 300 metrů od prvního reaktoru naměřily přístroje 3355násobek povolené hodnoty pro výskyt radioaktivního izotopů jódu. Hodnoty překračující normy, i když už zdaleka ne tak vysoké, byly naměřeny ještě 16 kilometrů od pobřeží. Jód 131 může způsobit rakovinu štítné žlázy, mluvčí Tepca Hidehiko Nišijama nicméně ujistil, že vážné dopady na lidské zdraví nyní nehrozí.

"Jód 131 má poločas rozpadu osm dní, a i když vezmeme v potaz jeho koncentraci v mořském prostředí, do doby, než se dostane k lidem, bude do značné míry rozložen," prohlásil Nišijama na tiskové konferenci.

 

Naměřená data nicméně ukazují, že radioaktivita „nějak“ unikla do moře, přiznává Tepco s tím, že příčiny zamoření se zatím zkoumají. V minulých dnech byla přímo v budovách elektrárny nalezena voda s extrémně vysokou úrovní radiace a podle reportéra BBC je dnešní měření zatím nejsilnějším důkazem, že by mohla unikat do moře.

 

Japonská agentura Kjódó píše, že příčinou může být částečné tavení palivových tyčí v reaktorech.

Tavení paliva

Právě tavení v aktivní zóně vzbuzovalo od začátku krize největší obavy. Odborníci oslovení lsitem The Guardian přitom tvrdí, že na základě změřených dat lze předpokládat, že ve druhém reaktoru k němu skutečně došlo a že technici už „prohráli závod“ o záchranu reaktoru.

„Záznamy... napovídají, že palivo se protavilo skrze dno tlakové nádoby,“ řekl listu Richard Lahey, který byl ředitelem oddělení pro jadernou bezpečnost společnosti GE v době, kdy firma ve Fukušimě instalovala část zařízení.

Podle BBC navíc stopy plutonia nalezené v půdě v okolí elektrárny ukazují i na tavení ve třetím reaktoru, který jako jediný funguje na smíšené palivo.

 

S únikem radioaktivní vody ze čtyř reaktorů elektrárny bojují krizové týmy téměř nepřetržitě. Situace je ale podle agentury Reuters staví před fakticky neřešitelná dilemata. Na jedné straně musejí ochlazovat reaktory, jejichž teplota se nebezpečně zvyšuje. Na druhé straně ale zchlazování zvyšuje objem zamořené vody.

 

Přísnější pravidla

"Je-li zapotřebí zintenzivnit ochlazování, zvýší se objem kontaminované vody, kterou nemají kde skladovat," tvrdí americký expert Edwin Lyman. "Budou muset dělat složitá rozhodnutí ohledně vypuštění většího množství radiace do okolí. Možná neexistuje dobré řešení."

Podle vládního mluvčího Jukija Edana se uvažuje o tom, že zamořená voda se bude přečerpávat do tankerů a reaktory se zakryjí speciální látkou, aby se omezil únik radioaktivních částic.

 S ohledem na krizovou situaci ve Fukušimě se Japonsko rozhodlo revidovat své bezpečnostní standardy v oblasti jaderné energetiky. Podle dnešní zprávy ministerstva obchodu, které na provoz jaderných elektráren dohlíží, budou vypracovány všeobecné zásady s přihlédnutím k okolnostem havárie fukušimské elektrárny.

V Japonsku je v provozu 55 jaderných reaktorů a země je na tomto druhu energie závislá z 30 procent. Do roku 2030 se tento podíl měl zvýšit až na 50 procent.

 


Srovnání: hodnoty radiace naměřené ve Fukušimě

Místo měření Naměřená hodnota v mSv/h
(milisievert za hodinu)
Černobyl – radiace v kontrolní místnosti po výbuchu 300 000
Černobyl – odhady současné radiace v zabetonovaném reaktoru 34 000
Fukušima – nejvyšší naměřená radiace (27.3) 1 000
Fukušima – hodnota naměřena helikoptérou při pokusu ochladit třetí reaktor (16.3.) 50
Fukušima – po druhém výbuchu vodíku (13.3.) 11,9
Fukušima – po prvním výbuchu vodíku (12.3.) 1,015
Maximální hodnota radiace, které jsou v běžném provozu vystaveni pracovníci jaderných elektráren 0,025
Běžná radiace, které je vystaven průměrný Evropan
0,00026

 

 


Stav poškození reaktorů ve Fukušimě I:

 

Reaktor 1 2

3

4 5 6
Instalovaný výkon (v MW) 460 784

784

784 784 1100
Poškození aktivní zóny Poškozená. Chlazení nefunguje. Došlo k obnažení paliva. Neznámý stav poškození tlakové nádoby reaktoru, tlak v ní mírně klesá.
Poškozená. Chlazení nefunguje. Došlo k obnažení paliva. Neznámý stav poškození tlakové nádoby reaktoru, neznámý tlak.

Poškozená. Chlazení nefunguje. Došlo k obnažení paliva. Neznámý stav poškození tlakové nádoby reaktoru, neznámý tlak.

(pozn.: Funguje na palivo MOX obsahující plutonium)

Bez poškození. Neznámý stav chlazení.

(V době zemětřesení v odstávce.)

Bez poškození. Chlazení plně obnoveno.

(V době zemětřesení v odstávce.)

Bez poškození. Chlazení plně obnoveno.

(V době zemětřesení v odstávce.)

Další poškození ochranné vrstvy
Velké poškození vnější budovy, kontejnment v pořádku.
Mírné poškození vnější budovy, podezření na narušený kontejnment a únik radiace.

Velké poškození vnější budovy, kontejnment v pořádku.

Velké poškození vnější budovy, kontejnment v pořádku.

Bez vážnějšího poškození.
Bez vážnějšího poškození.
Bazén s vyhořelým palivem

Stav palivových tyčí neznámý, zvažuje se chlazení mořskou vodou.

Stav palivových tyčí neznámý, pokračuje chlazení mořskou vodou.

Možné poškození palivových tyčí, nízká hladina vody, pokračuje kropení mořskou vodou.
Možné poškození palivových tyčí, nízká hladina vody, pokračuje kropení mořskou vodou. Došlo k výbuchu vodíku.

Chlazení plně obnoveno.

Chlazení plně obnoveno.
Stupeň nebezpečí (max 7)
5 5 5 3 - -

(Zdroj: JAIF.or.jp, aktualizováno ve středu 30.3. v 10:30)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist