Spojené státy se připravují na možnost, že současné nepokoje v arabském světě vyústí ve vznik islamistických režimů. Administrativa prezidenta Baracka Obamy se přitom snaží podrobně poznat rozdíly mezi jednotlivými hnutími v regionu, která prosazují zavedení islámského práva. Na základě těchto poznatků pak chce formulovat svou politiku vůči regionu, napsal v pátek deník The Washington Post.

Lidové nepokoje nedávno svrhly vládu v Tunisku a v Egyptě. V současnosti pak poutá světovou pozornost zejména boj povstalců proti libyjskému diktátoru Muammaru Kaddáfímu. Silné pnutí je ale znát v jiných částech arabského světa, například v Jemenu či v Bahrajnu.

"Neměli bychom se bát islámu v politice těchto zemí," řekl washingtonskému listu vysoce postavený činitel americké administrativy. "Bude záležet na chování politických stran a vlád, ne na jejich vztahu k islámu," dodal.

Od brutality Talibanu po umírněnou vládu

Islamistické vlády totiž podle The Washington Postu mají různé podoby - od primitivní brutality Talibanu v Afghánistánu po umírněnou vládu Strany práce a spravedlnosti, která má islamistické kořeny, v tureckém převážně sekulárním politickém systému.

Žádný z dosavadních převratů v arabských zemích sice nebyl otevřeně islamistický, nicméně nábožensky orientované síly jsou v nich na vzestupu. Vlivný jemenský duchovní tento týden například vyzval, aby tamní režim prezidenta Alího Abdalláha Sáliha podporovaný Američany vystřídala islamistická vláda. V Egyptě pak má islamistický teoretik přední roli při tvorbě ústavních změn po nedávném pádu prezidenta Husního Mubaraka, napsal The Washington Post.

Zároveň upozornil, že někteří američtí zpravodajci, izraelští diplomaté a republikáni se obávají Obamovy ochoty přijmout islamistická hnutí. Americká administrativa prý nebere v úvahu metodický přístup, se kterým podobná hnutí postupně přeměňují sekulární země na islámské státy stavící se proti USA.

Upozorňují přitom, že například hnutí Hizballáh v Libanonu i Hamás v Palestině vyhrála v demokratických volbách a mají velký vliv. Žádné se ale nezřeklo násilí jako nástroje politického boje. Obě také popírají právo Izraele na existenci. V Turecku je pak islamistické hnutí umírněné jenom díky silné armádě a soudnímu systému. V Egyptě a v Tunisku ale takové pojistky nejsou.

Americká zahraniční politika dosud v regionu balancovala mezi podporou demokracie a stability. Zatímco v minulosti usilovala o přízeň tamních diktátorů kvůli soupeření se Sovětským svazem, v posledních letech v nich viděla hráz proti vlivu islamistů a islamistického terorismu. Rozpor mezi slovní americkou podporou pro demokracii a podporou autokratických režimů ale v arabském světě posiloval protiamerické nálady.

Nyní se Spojené státy rozhodly definovat svou zahraniční politiku v nové situaci. Studují proto například rozdíly mezi postoji egyptského Muslimského bratrstva a teroristické organizace Al-Káida. "Pokud naše politika mezi nimi nebude schopná rozlišovat, pak se nebudeme umět přizpůsobit změně. Nechceme také, aby naše kroky poháněl strach," uvedl nejmenovaný americký činitel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist