Japonsko a USA ve vodách jihovýchodně od ostrovů Šikoku a Kjúšú zahájily velké vojenské manévry, kterých se účastní na 34.000 japonských a 10.000 amerických vojáků. Cvičení zvané Ostrý meč, které potrvá do 10. prosince, je největší ukázkou vojenské síly, kterou kdy obě země společně zorganizovaly. KLDR mezitím posílila na jižní hranici své dálkové dělostřelectvo.
Vojenské manévry byly naplánovány několik týdnů před severokorejským útokem na jihokorejský ostrov Jonpchjong, který výrazně vyostřil napětí na Korejském poloostrově. Podle prohlášení japonského ministerstva zahraničí ale manévry "byly zahájeny ve vhodnou dobu, aby potvrdily úroveň vztahů mezi Japonskem a USA". Kromě desetitisíců vojáků se do nich zapojí 60 bitevních lodí a na 400 letounů obou zemí.
Cvičení proběhne několik set kilometrů od Korejského poloostrova. Jednotky budou nacvičovat protivzdušnou a protiraketovou obranu, ochranu vojenských základen, leteckou podporu a námořní vyhledávání a záchranu. Během cvičení proběhnou ostré střelby.
Šéf jihokorejských tajných služeb: Čekáme, že KLDR znovu zaútočí - čtěte ZDE
Ano, máme tisíce centrifug na obohacování uranu, přiznává KLDR - čtěte ZDE
Jednotná Korea? Čína může souhlasit, rozmazlené dítě KLDR už ji nebaví - čtěte ZDE
Aby Tokio a Washington potvrdily své spojenectví a solidaritu s Jižní Koreou, pozvaly vůbec poprvé na své manévry pozorovatele ze Soulu.
Sever připraven masivně bombardovat Soul
Jihokorejská agentura Jonhap oznámila, že Severní Korea posílila na hranicích své raketové jednotky. S odvoláním na nejmenované zdroje na ministerstvu obrany v Soulu agentura uvedla, že počet raketových systémů na hranicích se zvýšil zhruba o stovku na 5200.
"Sever je schopen zahájit masivní ostřelování Soulu," který je od demilitarizované hraniční zóny vzdálen jen 40 kilometrů, řekl jihokorejský armádní zdroj. Severokorejské vojsko disponuje staršími sovětskými raketomety ráže od 122 do 240 milimetrů, jejichž dostřel dosahuje 60 kilometrů.
Podle jihokorejského tisku Pchjongjang rovněž posílil svou protivzdušnou obranu na hranicích a rozmístil tam rakety S-75 a S-200, na Západě označované SA-2 a SA-5.
"Pokud na nás zaútočí, shodíme na KLDR bomby"
Tvrdá slova na adresu severokorejského režimu pronesl v jihokorejském parlamentu nově jmenovaný ministr obrany Kim Kwan-čin. Řekl, že pokud se KLDR odhodlá k další vojenské akci, jihokorejské letectvo bude Severní Koreu bombardovat.
Jižní Korea ruší dělostřelecké cvičení. Manévry na moři s Američany ale pokračují - čtěte ZDE
Manévry, hrozby a diplomacie. Čína navrhuje bleskové rozhovory o Koreji - FOTOGALERIE ZDE
KLDR: Jestli sem USA pošlou letadlovou loď, může se stát cokoliv - čtěte ZDE
Jakákoli severokorejská agrese bude mít za následek letecké bombardování, řekl ministr. Jižní Korea podle něj využije k protiúderu veškerou svou sílu.
Jihokorejská vláda byla po incidentu u ostrova Jonpchjong kritizována za váhavou reakci na severokorejský útok. Dosavadní šéf rezortu obrany Kim Te-jong pod tlakem kritiky ze své funkce odstoupil.
Podle jeho nástupce Kim Kwan-čina nebude mít Severní Korea v případě konfliktu dostatek sil k rozsáhlejší válce. Nemá k ní dost silnou ekonomiku a obává se rovněž problémů při přechodu moci z rukou dosavadního vůdce Kim Čong-ila na jeho syna Kim Čong-una.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist