Překvapivý útok KLDR na sotva známý ostrov Jonpchjong, který je pod kontrolou Jižní Koreje od korejské války v 50. letech, vyslal šokové vlny napříč civilní populací Soulu. Obyvatelé jihokorejské metropole se často stavěli blahosklonně k hrozbám ze severu, ale zdá se, že se najednou probudili do reality, kterou mnozí během let ekonomického zázraku přehlíželi - i tady se to může stát, napsal britský list The Guardian.
"Lidi říkají, že neunikneme, jestli na nás v Soulu zaútočí," poznamenal učitel I Tche-kjon, zatímco sledoval záběry kouře stoupajícího z domů a obchodů na malém ostrově Jonpchjong, kde žije asi 1200 zemědělců a rybářů.
V době, kdy hořelo zhruba 80 domů, se Jihokorejci dozvěděli, že na ostrově je jen jedna hasičská stříkačka, a nedá se dělat nic jiného, než nechat požáry hořet a doufat, že Severokorejci nezaútočí znovu. Vesničané, kterým se nepodařilo dostat na lodích do přístavu Incheon vzdáleného asi 65 kilometrů východně, strávili neklidnou noc v chvatně vyhrabaných zákopech.
Skutečnost, že je nyní Severní Korea připravena útočit na civilisty spíš než jen na vojenské cíle, byla největší lekcí dne, kdy severokorejští dělostřelci vypálili stovku granátů. Než se kouř rozptýlil, byli dva jihokorejští vojáci a dva civilisté mrtví a řada dalších lidí včetně civilistů zraněna.
Jaká bude odplata?
Tato bilance byla nižší v porovnání s březnovým útokem, kdy torpédo odpálené ze severokorejské ponorky potopilo jihokorejskou vojenskou loď a zabilo 46 námořníků. Ovšem fakt, že tentokrát byli pod palbou civilisté, tvoří hlavní rozdíl pro ty, kdo měli tendenci nad potopením lodě pokrčit rameny - přece šlo o vojenský střet, který se většiny lidí nedotkne.
"Lidé jsou šokovaní," řekl úředník Kim Jun-sok. "Je to svým způsobem válka. Lidi se bojí, jestli se nezhroutí finanční trhy," dodal.
Podstatné bylo i načasování útoku na první den jihokorejského vojenského cvičení, na které KLDR slíbila odpovědět "nelítostnou odvetou". A jihokorejský prezident I Mjong-bak kontroval protihrozbou, že jeho země odpoví, pokud KLDR - tak jako už několikrát v minulosti - během manévrů zaútočí.
Granáty z KLDR zabily i dva civilisty. Korea a USA chystají armádní cvičení - čtěte ZDE
Jaderné hlavice dokážeme vyrobit dvěma způsoby, chlubí se KLDR - čtěte ZDE
Naše nemilosrdné útoky budou pokračovat, vzkazuje KLDR na jih - čtěte ZDE
Severní Korea tvrdí, že útok vyprovokovala Jižní Korea, která začala střílet první a pronikla do jejích teritoriálních vod. Místem sváru byla opět sporná hranice, kterou ve Žlutém moři tři roky po korejské válce vytyčila OSN.
Pro mnohé nyní zůstává zásadní otázkou, jestli je jihokorejský prezident připraven dodržet svou pohrůžku "odplatou" za severokorejský útok. A obyvatelé metropole se bojí, jaké to pro ně bude mít důsledky.
"Soul je přelidněný. neutečeme, umřeme"
Taxikář Kim Ki-jun má strach, že pokud dojde k velkému útoku na hlavní město, "pak neutečeme, všichni umřeme". "Klidně můžeme umřít v Soulu," dodal. "Z něj se nedá dostat pryč, stejně jako to nešlo během korejské války. Je moc přelidněný. Všude budou zácpy a žádná úniková cesta," prohlásil.
Ovšem panuje tu i opačný názor, že nic takového se ve skutečnosti v Soulu stát nemůže. "Lidi si nemyslí, že by tu byla opravdová válka," řekl Čchang Song-he nakupující na místním tržišti. "Říkají, že je to jen další incident."
"Postoj vlády je takový, že to k válce nepovede," dodal Pak Won-sun, majitel obchodu v centrálním Soulu, kde se lidí sešli před televizní obrazovkou. "Korejci si zvykli být mnohem bohorovnější, než by měli být a já si myslím, že tohle je ještě z jejich klidu nevyvedlo." Dalším útokům by se to ale už povést mohlo, míní.
"Nikdo, koho znám, nemá připravený únikový plán," řekl Pak. "Nejdřív byli všichni šokovaní, ale teď už si jdou za svými záležitostmi jako vždycky. Ale dřív nebo později jim dojde, že se to opravdu může stát i jim."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist