Americký prezident Barack Obama v neděli při setkání se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem na okraj summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Jokohamě řekl, že požádá Senát, aby ratifikoval novou rusko-americkou smlouvu o omezení strategických zbraní (START) ještě ve starém složení. Obama Medveděva ujistil, že považuje ratifikaci smlouvy za svou "nejvyšší prioritu".

Ve Spojených státech musí být mezinárodní smlouvy ratifikovány dvěma třetinami členů Senátu, což je 67 poslanců ze 100. Demokraté mají ale v odstupujícím Senátu jen 57 hlasů a zpravidla s nimi hlasují dva nezávislí. Skoro desítka republikánu proto musí zvednout ruku, aby smlouva byla ratifikována.

Vzhledem ke ztrátám, které demokraté utrpěli ve volbách, si Obama přeje co nejrychlejší ratifikaci, protože v novém Kongresu, který začne pracovat v lednu, by tento proces byl ještě problematičtější.

Na pořadu týdne: summit NATO-Rusko

Obama s Medveděvem novou odzbrojovací smlouvu podepsali v dubnu v Praze. Počet amerických a ruských rozmístěných jaderných zbraní by se podle ní měl snížit asi o 30 procent.

Medveděv po setkání s Obamou řekl, že nadcházející summit NATO-Rusko plánovaný na příští týden v Lisabonu bude znamenat zlepšení vztahů mezi Ruskem a NATO. Obama v této souvislosti vyjádřil naději, že toto setkání umožní zklidnit napětí a zlepšit spolupráci v mnohých bezpečnostních otázkách.

Podle agentury RIA Novosti chce Medveděv s Obamou v Lisabonu také posoudit problematiku evropské protiraketové obrany. Podle ruské agentury Obama také poděkoval Medveděvovi za součinnost, kterou Rusko Američanům a alianci poskytuje při jejich misi v Afghánistánu.

Americký prezident ocenil Rusko jako "excelentního partnera" při řešení problémů, které USA považují za důležité. "Oba, on i já, v těchto dnech nalétáme s našimi letadly spousty mil, ale je toho třeba hodně udělat. Jsem rád, že ho mám jako skvělého partnera na celou škálu těchto (politických) záležitostí," prohlásil v odlehčeném duchu Obama o Medveděvovi během pózování fotoreportérům.

Dodal, že Washington úzce spolupracuje s Moskvou na pokroku v otázce vstupu Ruska do Světového obchodní organizace (WTO). Vyjednávání totiž hrozí krach kvůli možnému gruzínskému vetu.

Rusko o přijetí do WTO jedná už 17 let a jeho velká ekonomika stále stojí mimo blok 153 členských zemí. Nyní by jeho snahu mohla zablokovat Gruzie, se kterou Rusko v roce 2008 svedlo krátkou válku kvůli gruzínským odpadlickým republikám - Abcházii a Jižní Osetii. Tato ruskojazyčná území Moskva podporuje a má v nich vlastní vojáky.

Členové WTO nemohou využívat veto z politických důvodů. Tbilisi proto případné zablokování vysvětluje tím, že chce umístit podél celé své hranice celníky. To ale není možné v odpadlických gruzínských republikách, které pod patronátem Moskvy jednostranně vyhlásily nezávislost. Vzájemné vztahy jsou tak na bodu mrazu.

Obama v neděli rovněž ocenil Medveděva, že jasně odsoudil útoky na ruské žurnalisty. Připomněl tak nedávný případ reportéra listu Kommersant Olega Kašina, kterého skoro k smrti ubili neznámí pachatelé zřejmě jen proto, že zastával kritické postoje vůči moskevským úřadům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist