Více než třetina Američanů prý pochybuje, zda se jejich současný prezident Barack Obama opravdu narodil na Havaji. A dokonce každý desátý z nich považuje za jisté, že není rodilým Američanem, vyplývá to z výsledků ankety televizní stanice CNN, která je zveřejnila ve středu.

Ničím nepodložené spekulace o Obamově státní příslušnosti vyvolávají někteří z jeho odpůrců z řad republikánů. Za jeho vlast považují Keňu, ze které pochází Obamův otec. Americkým prezidentem může být zvolen podle ústavy pouze ten, kdo se v USA narodil.

Do výzkumu realizovaného v polovině července zahrnula CNN 1018 dospělých vybraných reprezentativně podle jejich stranické příslušnosti.


O tom, že je Obama rodilý Američan v anketě zcela nebo částečně pochybovalo 42 procent respondentů.

Pro uvedené pochybnosti však není žádný reálný důvod. Obamovu státní příslušnost dokládá mnoho dokumentů: záznamy havajské zdravotnické instituce, přezkoumání nezávislým úřadem či oznámení o narození v havajských novinách.

Barack Hussein Obama se narodil 4. srpna 1961 v havajském Honolulu. Jeho otec byl ekonom a pocházel z Keni, matka bílá Američanka z Kansasu. Rodina se rozpadla, když byly Barackovi dva roky.

Související