Sakíneh Mohammedí Aštianíová a její blízcí si mohou alespoň na chvíli oddechnout. Íránské úřady totiž ve středu oznámily, že odložily její popravu ukamenováním, k níž byla odsouzena za cizoložství. Ještě v úterý přitom její syn vyjádřil obavy, že by rozsudek trestu smrti mohl být vykonán krátce po pátečním skončení ramadánu.

"Rozsudek v případu mimomanželského poměru byl pozastaven a je znovu posuzován," sdělil podle agentury Reuters Ramín Mehmanparast z ministerstva zahraničí ve vysílání státního televizního kanálu v angličtině.

Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí Aštíaníová byla odsouzena za nevěru s bratrancem. Žena se také podle srpnového oznámení íránské televize přiznala k podílu na vraždě, nicméně ona sama později uvedla, že k přiznání byla donucena a odvolala je. Trest za druhý skutek byl podle právníka Mohammada Mostafáího zrušen, protože rodina mrtvého jí prominula, trest smrti za nevěru jí však stále hrozí. 

Podle výpovědi propuštěné spoluvězenkyně z Tabrizu byla navíc Aštianíová v uplynulých dnech zbičována. Trest 99 ran jí byl vyměřen za to, že se v deníku The Times objevila její fotografie, na které neměla vlasy zahalené šátkem, což íránské zákony zakazují všem ženám bez ohledu na vyznání. Trest byl vykonán navzdory tomu, že britský list několik dnů po vydání fotografie uvedl, že na snímku byla jiná žena.

Postup úřadů a rozsudek trestu smrti ukamenováním kategoricky odsoudilo mezinárodní společenství, včetně například Evropské unie či katolické církve,. Brazílie navíc Aštíaníové nabídla azyl, což Teherán odmítl.