Třiačtyřicetiletá Íránka byla za cizoložství odsouzena k ukamenování. Po mezinárodním zájmu o její případ byl trest změněn na smrt oběšením. Nyní ale státní žalobci přišli s dalším obviněním. Prý se také podílela na vraždě svého manžela.
"Všechno to jsou lži," tvrdí Aštianíová v rozhovoru s britským listem The Guardian, který zprostředkoval nejmenovaný zdroj z věznice. "Sleduje je teď celý svět, tak se jen zoufale snaží odvést pozornost a zmást média, aby mě mohli tajně popravit," domnívá se.
Právě s oznámením nového obvinění přišel na konci minulého týdne Mossadegh Kahnemuí, jeden ze soudních úředníků. "Tato dáma je kromě dvojnásobného cizoložství shledána vinnou také z pokusuý o vraždu svého manžela," řekl komisi pro eliminaci rasové diskriminace při OSN.
Tomu se ale Íránka brání. "Byla jsem odsouzena za cizoložství, ale obvinění z vraždy mě zprostili. Muž, který mého manžela ve skutečnosti zabil, byl identifikován a uvězněn. K smrti ho ale neodsoudili," dodává. Ji samotnou odsoudili k smrti až po obvinění z cizoložství, které přednesl hlavní prokurátor města Tabriz.
Íránka odsouzená k ukamenování chce přijmout brazilský azyl. Írán tuto možnost odmítá - čtěte ZDE
Zachraňte naši matku. Ukamenují ji, volají do světa dcery íránské "hříšnice" - čtěte ZDE
"Odpověď je jednoduchá. Všechno to je kvůli tomu, že jsem žena. Oni si myslí, že v této zemi si mohou s ženami dělat, co chtějí," prohlásila odsouzená žena. "Cizoložství je pro ně horší zločin než vražda," dodává s tím, že ale jen v tom případě, že je ze smilnění obviněna žena. Pokud se jedná o muže, nikdy ho nikdo neuvězní. "Za vše může fakt, že žiji v zemi, kde se ženy nemohou se svými manžely rozvádět a jsou zbaveny základních lidských práv," míní Aštianíová.
Odsouzená matka dvou dětí se také obává o osud případu kvůli svému původnímu právnímu zástupci, který se teď nachází v tureckém exilu. Muhammad Mustafej ji tak prý může nevědomky udělat ještě zranitelnější, než už je.
"Chtějí mě odžíznout od mého právníka, aby mě tak mohli snáze obvinit z čehokoli, aniž bych k tomu mohla cokoli říct," bojí se Aštianíová a připouští, že "kdyby nebylo jeho snahy, už dávno by byla ukamenovaná."
Útěk právníka do Norska
Byl to právě Mostafej, díky komu se podařilo celý případ dostat do mezinárodního povědomí. A právě kvůli nechtěné publicitě na něj íránské úřady vyhlásily zatykač. Mostafej mezitím stihl uniknout do Turecka, kde ho sice zadržela imigrační policie, ale on požádal o azyl Norsko, které mu vyhovělo. Nyní je již na cestě do skandinávské země a to i přesto, že íránská vláda drží v teheránské věznici jeho manželku jako "rukojmí".
A jaký je život za branami vězení v Tabrízu? Aštianíová celé soužití s tamějšími strážnými popisuje jako nekonečné týrání a šikanu. "Ta jejich slova... Vidí mě prostě jen jako nevěrnou ženu, která by měla být ukamenována k smrti. Je to stejné jako být skutečně kamenována každý den," připouští.
I přesto ale při interview nezapomene poděkovat jednotlivcům i organizacím, které se zasloužili o mezinárodní zájem o její případ a dávají jí tak naději, že by přeci jen mohla být propuštěna. "Celé ty dlouhé roky se mi (vyšetřovatelé) snažili namluvit, že jsem nevěrnice, nezodpovědná matky svých dětí a pouhá kriminálnice. Ale teď, když mě podporuje téměř celý svět, jsem po opravdu dlouhé době znovu nalezla své pravé já - nevinné já," přiznává.
"Jen Vás prosím, nenechejte mě ukamenovat před zraky mého syna," prosí na závěr Aštianíová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist