"Mluvím k vám s hlubokou úctou k ruské zemi," pozdravil americký prezident Barack Obama studenty soukromé moskevské Nové ekonomické školy, před kterými pronesl svoji klíčovou řeč při návštěvě Ruska, srovnávanou s přelomovými projevy z Prahy a Káhiry.

Obama přicestoval v pondělí do Moskvy jako první šéf Bílého domu po sedmi letech. Cílem jeho cesty je hlavně oteplení vztahů mezi oběma velmocemi. V projevu mimo jiné řekl, že Spojené státy chtějí silné, mírové, prosperující Rusko.

Se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem podepsal americký prezident už v pondělí předběžnou dohodu o příštím omezení jaderných arzenálů, která by měla otevřít cestu k nové desetileté smlouvě nahrazující odzbrojovací dohodu START, jejíž platnost vyprší v prosinci.

Obama mířil na mladé, vidí v nich budoucnost

Ve svém projevu se americký prezident neustále obracel na mladou, nastupující ruskou generaci, zosobněnou studenty a absolventy prestižní ekonomické školy.

Zároveň v minulých dnech Obama prohlásil, že ruský exprezident a současný premiér Vladimir Putin je stále jednou nohou v dobách studené války. Na úterní snídani, která byla vůbec prvním setkáním obou státníků, ale svá slova zmírnil. Obama podotkl, že se možná s Putinem neshodují ve všem, ale že mají skvělou příležitost utužit vzájemné vztahy obou zemí.

Experti tyto dva momenty dávají do souvislosti a interpertují je jako Obamovu snahu přeskočit v šíření své vize o přátelství mezi Bílým domem a Kremlem starou "sovětskou" generaci.

"Nová ruská generace musí rozhodnout," řekl Obama mimo jiné v projevu.

Konec nacvičování v krytech

"Byli jsme svědky nejtemnějších chvil studené války. Děti musely nacvičovat v atomových krytech, ale vy jste poslední generace, která to musela zažít. Rusko, Evropa a USA se rozhodly, že nastala éra míru," uvedl americký prezident.

"Můžeme dosáhnout společných věcí. Dřív se vytvářely nástroje k destrukci, dnes je ale situace jiná. Nepotřebujeme už vytvářet rovnováhu hrůzy. Je chybou, aby národní prestiž pramenila z držení jaderných zbraní," uvedl prezident v projevu a znovu zdůraznil klíčové sdělení svého jarního pražského projevu: Amerika usiluje o svět bez jaderných zbraní.

Žádné sféry vlivu, ale reset a silné Rusko

V současnosti, kdy vztahy Moskvy a Washingtonu dvě dekády od konce studené války uvízly ve "studeném míru", Obama vyzval ke zmáčknutí pomyslného tlačítka reset.

"Rusko a Spojené státy nemusí být nepřátelé. Silná Amerika a silné Rusko nepotřebují stát v opozici jedno k druhému, nemusíme si dělit sféry vlivu," představil Obama svoji vizi.

"Musíme se spojit, začít znovu, zmáčknout reset. Nebude to snadné, skutečně je obtížné vytvořit partnerství mezi bývalými protivníky. (...) Spojené státy ale chtějí silné, mírové, prosperující Rusko. K bezpečné budoucnosti potřebujeme globální partnerství, to bude fungovat, pokud Rusko zaujme své místo jako velmoc," dodal.

Obama také narazil na některá citlivá místa. Zmínil ruské obavy z americké sytému protiraketové obrany a odpor k plánované stavbě základny ve střední Evropě.

Radar je proti Íránu. Když zmizí nebezpečí, nebude potřeba

"Jasně jsem řekl, že radar je zaměřen ne proti Rusku, ale proti Íránu. My chceme spolupracovat s Ruskem - a pokud společně zrušíme nebezpečí raket z Íránu, nebude tento systém vůbec potřeba," vzkázal Kremlu americký prezident.

Obama rovněž vyzval Rusko, aby se řídilo pravidly právního státu a demokracie a zároveň respektovalo suverenitu Gruzie a Ukrajiny, které se chtějí vymanit z ruského vlivu a vstoupit do Severoatlantické aliance. Také NATO by mělo usilovat o spolupráci s Ruskem a nikoli o konfrontaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist