Polský prezident se svou manželkou a další polští vrcholní činitelé zemřeli při nehodě letadla v Rusku. Prezident Lech Kaczyński letěl do Ruska uctít památku Poláků, které za války popravili Rusové v Katyni. Polská vláda v reakci na neštěstí svolala mimořádné zasedání. Smrt všech cestujících na palubě letounu polského prezidenta Lecha Kaczyńského již potvrdila ruská diplomacie. Na místě prý panuje chaos a informační blokáda.

Při havárii polského prezidentského speciálu u Smolenska přišlo Polsko o část vládnoucí elity. Mezi oběťmi je nejen prezidentský pár, ale třeba náčelník generálního štábu Franciszek Gagor, guvernér Polské národní banky Slawomir Skrzypek, ředitel polského Institutu národní paměti Janusz Kurtyka a několik bývalých ministrů a poslanců, vesměs předních konzervativních politiků.

Prezident letěl do Katyně u Smolenska uctít památku 22 tisíc polských vojáků, které před 70. lety povraždila sovětská tajná policie na rozkaz Stalina. Polsko tehdy přišlo o velkou část elity, protože mezi vojáky bylo mnoho záložníků z řad lékařů, učitelů nebo pracovníků státní správy. Symbolika havárie, při níž dnes Polsko přišlo o hlavu státu a šéfy několika čelných státních institucí, zcela nepochybně otřese polskou společností.

Na palubě bylo 132 lidí

Na palubě letounu, který se zřítil asi 300 metrů od přistávací dráhy, se podle agentury ITAR-TASS nacházelo 132 lidí, včetně prezidenta a jeho manželky. Údaje o obětech a raněných se upřesňují. Do Smolenska se vypravil ruský ministr pro mimořádné situace.

Podle agentury Interfax bylo smolenské letiště Severnyj pro mlhu uzavřeno a pilot polského letadla dostal pokyn, aby přistál v Minsku nebo Moskvě. Nakonec se rozhodl přistát podle původního plánu ve Smolensku. Údajně při čtvrtém pokusu o přistání letadlo havarovalo.

Podle polského ministerstva zahraničí se vládní letadlo Tupolev 154 při přistávání zachytilo o stromy. "Stroj spadl a začal hořet," řekl mluvčí ministerstva Piotr Paszkowski. Letadlo je podle něho značně poničené, ale podařilo se ho uhasit a na místo dorazily záchranné týmy. Paszkowski o neštěstí informoval další nejvyšší polské představitele.

Mimořádné zasedání vlády v Polsku

Vyšetřování neštěstí u Smolenska dostane podle pokynu Kremlu na starost vládní komise vedená premiérem Vladimirem Putinem. Na místo neštěstí se na pokyn prezidenta Dmitrije Medveděva vypravil ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.

Do Varšavy se sjíždějí ministři k mimořádnému zasedání vlády. Polsko podle ústavy řídí předseda Sejmu Bronislaw Komorowski. Ten je prezidentským kandidátem Občanské platformy premiéra Donalda Tuska.

První nekomunistický prezident Lech Walesa připomněl, že Polsko dnes nedaleko Smolenska podruhé v historii přišlo o významnou část své elity. Na stejném místě totiž před 70 lety sovětská tajná policie NKVD postřílela tisíce polských důstojníků. Padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a SSSR v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení mezi oběma velmocemi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist