Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíší smlouvu o omezení jaderných zbraní ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu. ČTK to v pondělí řekl mluvčí prezidenta Václava Klause Radim Ochvat. Následovat bude slavnostní oběd na Hradě pro desítky hostů.
Klaus se setká se státníky USA a Ruska také na dvoustranných jednáních, s Medveděvem již ve středu večer, s Obamou pak v pátek. Harmonogram se dohodl o Velikonocích v Praze, jeho podrobnosti ČTK sdělil důvěryhodný diplomatický zdroj.
Podrobný program ostře sledovaného summitu v Praze od soboty dojednávaly americké a ruské přípravné týmy s kanceláří českého prezidenta a dalšími zástupci české strany. Oficiálně bude program narychlo připravované akce oznámen zřejmě až v úterý.
Potvrzeno: Obama se po podpisu smlouvy setká v Praze i s dalšími evropskými státníky - čtěte ZDE
Na Obamu a Medveděva v Praze dohlédnou gripeny, letouny L-159 i vrtulníky - čtěte ZDE
Medveděv do Česka přicestuje ve středu zřejmě kolem 19:15 a ještě ten den by se podle informací z důvěryhodného zdroje měl sejít s Klausem. Stěžejní jednání amerického a ruského prezidenta by mělo přijít na řadu ve čtvrtek dopoledne, před podpisem samotné smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní.
Dá se očekávat, že Obama a Medveděv schůzku využijí také k debatě o dalších tématech. Řešit zřejmě budou například to, jak zareagují na teroristické útoky, které se minulý týden odehrály v moskevském metru.
Podpis smlouvy o jaderném odzbrojení v poledne ve Španělském sále Hradu bude mít podobu slavnostního ceremoniálu. Čest, že se záběry z něj objeví v zpravodajských relacích vysílaných po celém světě, tak připadne sálu, který byl vybudován na počátku 17. století na přání Rudolfa II.
Stvrzení dohody, která bývá někdy nazývána také jako "pražská" a podle některých analytiků by mohla odstartovat novou etapu v americko-ruských vztazích, budou přihlížet možná až stovky hostů z USA, Ruska, hostitelské ČR a médií.
Kvůli summitu ruského a amerického prezidenta do Česka podle neoficiálních informací přicestuje více než tisícovka zahraničních novinářů. Dosud se jich podle Hradu akreditovalo více než 800.
Po ceremoniálu bude následovat tisková konference a oběd v Rudolfově galerii Pražského hradu. Ke slavnostní tabuli usednou kromě Obamy a Medveděva desítky hostů, především z USA, Ruska a ČR. Medveděv ve čtvrtek odpoledne z Česka odcestuje, nabitý program amerického prezidenta bude naopak pokračovat setkáním s představiteli zemí střední a východní Evropy. S Klausem se Obama sejde v pátek.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist