Nedaleko sporné hranice mezi Jižní a Severní Koreou ve Žlutém moři pokračuje pátrání po 46 námořnících, kteří jsou nezvěstní od pátečního potopení korvety Čchonan. Naděje, že někdo přežil, jsou ale mizivé, v úterý navíc během pátrání zemřel jeden z potápěčů.

Vyšetřovatelé se mezitím snaží objasnit příčiny neštěstí a politici poprvé připustili, že by mohlo jít o útok ze strany KLDR. „Severní Korea mohla úmyslně dostat do našich vod námořní minu, aby nám způsobila škodu,“ uvedl pro agenturu AP ministr obrany Kim Tae-jung. Původně přitom politici pracovali spíše s variantou, že mina z doby Korejské války se mohla ze severu na jih dostat omylem a přímému nařčení svého souseda se vyhýbali.

„Ani vláda ani ministerstvo obrany nikdy neřekly, že zapojení Severní Korey je vyloučené,“ tvrdí nyní ministr.  Prezident I Mjong-bak pak v úterý vydal rozkaz, aby armáda byla v pohotovosti pro případ pohybu severokorejských vojsk.

Uprchlík z KLDR, který v minulosti pracoval pro tajné služby totalitního režimu, doplnil, že mohlo jít i o sebevražedného atentátníka, ve hře je i varianta torpédového útoku. Ta je však podle zdrojů listu The Guardian velmi málo pravděpodobná, neboť jí nenasvědčují záznamy z lodních radarů.

Korveta Čchonan dlouhá 88 metrů, s výtlakem 1200 tun a se 104 muži posádky, se potopila v pátek po výbuchu u zádi lodi. K incidentu došlo poblíž sporných hranic mezi Jižní Koreou a KLDR, kde obě země svedly za posledních deset let několik námořních soubojů, naposledy loni v listopadu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist