Rusko a Abcházie ve středu podepsaly dohodu o zřízení ruské vojenské základny v tomto kavkazském regionu, který se odtrhl od Gruzie. Dohoda má platit 49 let s možností automatického prodlužování o další období po 15 letech. Severoatlantická aliance (NATO) dohodu odsoudila a její platnost neuznává.

"NATO odsuzuje a popírá veškerou platnost dohody s odštěpeneckou gruzínskou republikou Abcházií o ruské vojenské základně na jejím území," prohlásila zástupkyně mluvčí NATO Carmen Romerová. Podle jejích slov je postoj NATO neměnný. "Rada NATO odsoudila rozhodnutí Ruské federace uznat nezávislost gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie a vyzvala ji, aby toto rozhodnutí přehodnotila," dodala Romerová. Stejně tak NATO neuznává ani středeční dohodu.

"Přesně před 200 lety ruský car Alexandr I. podepsal dekret o přijetí ochrany nad abchazským knížectvím, čímž vyřešil celou řadu tehdejších bytostných problémů abchazského lidu," připomněl během podpisové ceremonie ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Rusko uznalo nezávislost Abcházie po předloňské krátké válce s Gruzií o další gruzínskou separatistickou provincii, Jižní Osetii. Moskvu zatím následovala jen Venezuela, Nikaragua a tichomořský ministát Nauru, a to výměnou za dodávky ruských zbraní a ruskou finanční pomoc.

Tbilisi označuje ruskou vojenskou přítomnost v obou odštěpeneckých provinciích za okupaci pětiny gruzínského území.

Rusko bylo v regionu vojensky přítomno ještě před konfliktem s Gruzií, ale do té doby se ruské jednotky označovaly za "mírové síly", oddělující znesvářené strany, tedy Gruzínce od separatistů, nad nimiž Moskva držela i před konfliktem ochrannou ruku.

Dohoda o rozmístění ruských vojsk v Abcházii byla oficiálně uzavřena loni v září. Ve středu, během jednání prezidentů Dmitrije Medveděva a Sergeje Bagapše, následoval podpis ministrů obrany pod dohodou o ruské základně se štábem v Gudautě.

Podle ruských zdrojů má být na základně 1700 vojáků, podle jiných zdrojů má Rusko v oblasti více než 3000 vojáků.

Medveděv ve středu rovněž vyjádřil přesvědčení, že Rusko a Gruzie se dříve či později vrátí k normálním vztahům, nestane se tak však za nynějšího režimu v Tbilisi, který Moskva považuje za viníka předloňského konfliktu. "S nynějším gruzínským prezidentem (Michailem Saakašvilim) nic společného mít nebudu. Pro Rusko je to persona non grata," prohlásil Medveděv.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist