Čtvrtek 7. srpna:

- Rusko obvinilo Gruzii z příprav války v separatistické Jižní Osetii. Gruzínský prezident Michail Saakašvili to odmítl, přestřelky prý vyprovokovala jihoosetská strana.
- Obě strany konfliktu se sice dohodly na příměří, boje na pomyslné hranici mezi Gruzií a Jižní Osetií ale neustaly.

Přečtěte si více o dění ve čtvrtek

 

 

Pátek 8. srpna:

- Válka na hranici Evropy začíná.
- Gruzínské jednotky vstoupily těsně po půlnoci do jihoosetské metropole Cchinvali, kde začaly prudké boje.
- Saakašvili nařídil všeobecnou mobilizaci.
- V souvislosti s Jižní Osetií vyjádřila znepokojení Rada bezpečnosti OSN (na rezoluci se ale nedohodla), NATO i EU.
- Rusko vyslalo do Jižní Osetie regulérní armádu.
- O situaci jednal americký prezident George Bush (USA jsou spojencem Tbilisi) s ruským premiérem Vladimirem Putinem.

 

Přečtěte si více o pátečních událostech


 

Sobota 9. srpna:

- Rusko podle Gruzie opět bombardovalo cíle v Gruzii, především vojenskou základnu u Tbilisi, oblast ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan a okolí města Gori poblíž Jižní Osetie.
- Rusové oznámili, že vytlačili gruzínské síly z Cchinvali.
- Gruzínský parlament vyhlásil "válečný stav"; příslušný dekret platí počínaje sobotou 9. srpna 15 dnů.
- Podle Ruska zahynuly v Jižní Osetii nejméně dva tisíce civilistů, později údaj upraven na 1 600 mrtvých. Gruzie oznámila dvě stovky obětí. Znepřátelené tábory se obviňují z etnických čistek.
- Do bojů v Gruzii vstoupila další separatistická oblast - Abcházie, která zahájila operaci ve sporné Kodorské soutěsce.
- Putin řekl, že "z legálního hlediska jsou ruské akce v Jižní Osetii naprosto legitimní".
- Saakašvili požádal gruzínské sportovce, aby zůstali na olympiádě v Pekingu (výprava zvažovala, že kvůli konfliktu odjede).

Přečtěte si více o dění v sobotu



 

Neděle 10. srpna:

- Poprvé v konfliktu bombardovalo Rusko širší oblast Tbilisi a ruské vojenské lodě manévrovaly v Černém moři. Rusko podle Gruzie začalo útok na Kodorskou soutěsku a Abcházie vyhlásila mobilizaci záloh a válečný stav.
- Gruzie oznámila ruskému velvyslanectví v Tbilisi, že zastavuje vojenské akce a je připravena jednat o příměří. Moskva to odmítla.

Přečtěte si více o nedělních událostech


 

Pondělí 11. srpna:

- Moskva odmítla nabídku příměří, které dojednal se Saakašvilim francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Plán EU zahrnoval respektování územní celistvosti Gruzie, okamžité zastavení nepřátelství a obnovení situace před vypuknutím konfliktu.
- Rusko zahájilo na dvou frontách mohutnou ofenzívu na gruzínském území; Rusové obsadili gruzínské město Gori asi 60 kilometrů severozápadně od Tbilisi. Hluboko na gruzínské území pronikli i ruští vojáci z Abcházie a získali kontrolu nad vojenskou základnou v západogruzínském Senaki.
- Vlivem konfliktu se ruské akcie propadly na téměř dvouleté minimum a oslabil kurz ruského rublu. Zastavila se rovněž část dodávek ropy přes gruzínské přístavy Poti a Batumi, proto začaly růst ceny ropy.

 

Přečtěte si více o dění v pondělí


 

Úterý 12. srpna:

- Abchazské jednotky ráno zahájily ofenzivu v severní části Kodorské soutěsky.
- Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval Saakašviliho k rezignaci. Podle Lavrova nelze vyjednávat se současným vedením Gruzie.
- Ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil ukončení vojenských operací ruské armády v Gruzii. "Rozhodl jsem o ukončení operace zaměřené na přinucení gruzínské strany k míru. Cíle bylo dosaženo," řekl mimo jiné.
- Putin oznámil, že od 2. srpna uprchlo z Jižní Osetie do ruské Severní Osetie na 30 tisíc běženců. Cekem je uprchlíků na obou stranách konfliktu přes sto tisíc.

 

Přečtěte si o úterních událostech


 

Středa 13. srpna:

- V noci Gruzie přijala všech šest bodů mírového plánu navrženého Paříží a Moskvou. Ten předpokládá stažení ruských i gruzínských sil na původní pozce před vypuknutím bojů před pěti dny.
- Gruzie dopoledne ohlásila, že navzdory uzavřenému příměří do města Gori na severu země vjelo na 50 ruských tanků. Agentury následně informovaly, že z místa se ozývá střelba a ruská armáda se opevňuje.
- Moskva během středy několikrát důrazně popřela, že by do Gori vyslala tanky, vojenské jednotky nebo mírovou misi.
- Z kavkazského regionu i nadále přicházejí protichůdné zprávy. Podle očitých svědků i světových agentur ruské síly pronikly do hloubi gruzínského území a mířily k metropoli Tbilisi, které se nakonec vyhnuly. Kreml se ale proti takovým informacím znovu důrazně ohradil.
- Evropská unie rozhodla o vyslání pozorovatelů a mírové mise, shodli se na tom ministři zahraničí členských zemí. Do mírových operací se zapojí i Česká republika.

 

Přečtěte si o dění ve středu


Využijte také některou z nových možností serveru iHNed.cz. Podívejte se na video a přečtěte si, co o válce v Gruzii píší naši blogeři.

 

Podívejte se na NOVÉ rubriky iHNed.cz

 

Další informace o kavkazské krizi a rusko-gruzínské válce jsme pro vás připravili pohromadě a přehledně na jednom místě.

PŘEHLEDNĚ

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist