Čtvrtek 7. srpna:

- Rusko obvinilo Gruzii z příprav války v separatistické Jižní Osetii. Gruzínský prezident Michail Saakašvili to odmítl, přestřelky prý vyprovokovala jihoosetská strana.
- Obě strany konfliktu se sice dohodly na příměří, boje na pomyslné hranici mezi Gruzií a Jižní Osetií ale neustaly.

Přečtěte si více o dění ve čtvrtek

 

 

Pátek 8. srpna:

- Válka na hranici Evropy začíná.
- Gruzínské jednotky vstoupily těsně po půlnoci do jihoosetské metropole Cchinvali, kde začaly prudké boje.
- Saakašvili nařídil všeobecnou mobilizaci.
- V souvislosti s Jižní Osetií vyjádřila znepokojení Rada bezpečnosti OSN (na rezoluci se ale nedohodla), NATO i EU.
- Rusko vyslalo do Jižní Osetie regulérní armádu.
- O situaci jednal americký prezident George Bush (USA jsou spojencem Tbilisi) s ruským premiérem Vladimirem Putinem.

 

Přečtěte si více o pátečních událostech


 

Sobota 9. srpna:

- Rusko podle Gruzie opět bombardovalo cíle v Gruzii, především vojenskou základnu u Tbilisi, oblast ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan a okolí města Gori poblíž Jižní Osetie.
- Rusové oznámili, že vytlačili gruzínské síly z Cchinvali.
- Gruzínský parlament vyhlásil "válečný stav"; příslušný dekret platí počínaje sobotou 9. srpna 15 dnů.
- Podle Ruska zahynuly v Jižní Osetii nejméně dva tisíce civilistů, později údaj upraven na 1 600 mrtvých. Gruzie oznámila dvě stovky obětí. Znepřátelené tábory se obviňují z etnických čistek.
- Do bojů v Gruzii vstoupila další separatistická oblast - Abcházie, která zahájila operaci ve sporné Kodorské soutěsce.
- Putin řekl, že "z legálního hlediska jsou ruské akce v Jižní Osetii naprosto legitimní".
- Saakašvili požádal gruzínské sportovce, aby zůstali na olympiádě v Pekingu (výprava zvažovala, že kvůli konfliktu odjede).

Přečtěte si více o dění v sobotu 

Neděle 10. srpna:

- Poprvé v konfliktu bombardovalo Rusko širší oblast Tbilisi a ruské vojenské lodě manévrovaly v Černém moři. Rusko podle Gruzie začalo útok na Kodorskou soutěsku a Abcházie vyhlásila mobilizaci záloh a válečný stav.
- Gruzie oznámila ruskému velvyslanectví v Tbilisi, že zastavuje vojenské akce a je připravena jednat o příměří. Moskva to odmítla.

Přečtěte si více o nedělních událostech


 

Pondělí 11. srpna:

- Moskva odmítla nabídku příměří, které dojednal se Saakašvilim francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Plán EU zahrnoval respektování územní celistvosti Gruzie, okamžité zastavení nepřátelství a obnovení situace před vypuknutím konfliktu.
- Rusko zahájilo na dvou frontách mohutnou ofenzívu na gruzínském území; Rusové obsadili gruzínské město Gori asi 60 kilometrů severozápadně od Tbilisi. Hluboko na gruzínské území pronikli i ruští vojáci z Abcházie a získali kontrolu nad vojenskou základnou v západogruzínském Senaki.
- Vlivem konfliktu se ruské akcie propadly na téměř dvouleté minimum a oslabil kurz ruského rublu. Zastavila se rovněž část dodávek ropy přes gruzínské přístavy Poti a Batumi, proto začaly růst ceny ropy.

 

Přečtěte si více o dění v pondělí


 

Úterý 12. srpna:

- Abchazské jednotky ráno zahájily ofenzivu v severní části Kodorské soutěsky.
- Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval Saakašviliho k rezignaci. Podle Lavrova nelze vyjednávat se současným vedením Gruzie.
- Ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil ukončení vojenských operací ruské armády v Gruzii. "Rozhodl jsem o ukončení operace zaměřené na přinucení gruzínské strany k míru. Cíle bylo dosaženo," řekl mimo jiné.
- Putin oznámil, že od 2. srpna uprchlo z Jižní Osetie do ruské Severní Osetie na 30 tisíc běženců. Cekem je uprchlíků na obou stranách konfliktu přes sto tisíc.

 

Přečtěte si o úterních událostech


 

Středa 13. srpna:

- V noci Gruzie přijala všech šest bodů mírového plánu navrženého Paříží a Moskvou. Ten předpokládá stažení ruských i gruzínských sil na původní pozce před vypuknutím bojů před pěti dny.
- Gruzie dopoledne ohlásila, že navzdory uzavřenému příměří do města Gori na severu země vjelo na 50 ruských tanků. Agentury následně informovaly, že z místa se ozývá střelba a ruská armáda se opevňuje.
- Moskva během středy několikrát důrazně popřela, že by do Gori vyslala tanky, vojenské jednotky nebo mírovou misi.
- Z kavkazského regionu i nadále přicházejí protichůdné zprávy. Podle očitých svědků i světových agentur ruské síly pronikly do hloubi gruzínského území a mířily k metropoli Tbilisi, které se nakonec vyhnuly. Kreml se ale proti takovým informacím znovu důrazně ohradil.
- Evropská unie rozhodla o vyslání pozorovatelů a mírové mise, shodli se na tom ministři zahraničí členských zemí. Do mírových operací se zapojí i Česká republika.

 

Přečtěte si o dění ve středu


Využijte také některou z nových možností serveru iHNed.cz. Podívejte se na video a přečtěte si, co o válce v Gruzii píší naši blogeři.

 

Podívejte se na NOVÉ rubriky iHNed.cz

 

Další informace o kavkazské krizi a rusko-gruzínské válce jsme pro vás připravili pohromadě a přehledně na jednom místě.

PŘEHLEDNĚ