Organizováním průzkumů mezi voliči u volebních místností se v neděli na Ukrajině zabývalo nezávisle na sobě šest organizací a všechny označily za vítěze Viktora Janukovyče. Největší Janukovyčův zisk v odhadech dosahuje 50,3 procenta hlasů a rozdíl oproti zisku Tymošenkové se pohybuje mezi třemi a šesti procenty.
Podle ukrajinských analytiků není pravděpodobné, že jeho soupeřka Julija Tymošenková takový výsledek uzná. První oficiální údaje o výsledcích hlasování budou k dispozici v pondělí ráno.
"Tak malý rozdíl znamená, že o volební výsledek se ještě tvrdě střetnou," řekl agentuře Reuters sociolog Juryj Jakymenko. Předpověděl, že Tymošenková volby zažaluje a nový prezident se nebude moci ujmout úřadu, dokud dlouhý soudní spor neskončí.
První ohlas Tymošenkové na volební odhady byl skutečně zamítavý. Na vyhlášení vítěze je podle ní příliš brzy a novinářům prostřednictvím šéfa svého volebního štábu Oleksandra Turčynova vzkázala, že rozhodující budou až údaje ústřední volební komise.
Štáb Viktora Janukovyč považuje vítězství za hotové. Zástupce předsedy Strany regionů Borys Kolesnikov na brífinku po oznámení volebních odhadů prohlásil, že Viktor Janukovyč si "plně uvědomuje ohromnou odpovědnost, kterou se sebe bere po vítězství v prezidentských volbách". Naším hlavním úkolem je vyvést zemi z nynější krize, a my pro to uděláme všechno, co je zapotřebí, řekl Kolesnikov agentuře ITAR-TASS.
"Moskva se nevměšovala"
Krátce po oznámení volebních odhadů vydala komentář k ukrajinským volbám ruská oficiální agentura ITAR-TASS. Uvedla v něm, že "Rusko se tentokrát záměrně distancovalo od ukrajinského předvolebního dění. Nikdo z hlavních aktérů nemůže Moskvě vyčítat, že by komukoli cokoli vnucovala nebo kohokoli podporovala. To je možná hlavní úspěch voleb."
Rusko-ukrajinské vztahy se podle komentáře nepochybně budou zlepšovat, "protože na zachování nynějšího napjatého vztahu nemá zájem žádná pragmaticky uvažující politická síla."
Z průběhu voleb je zřejmé, že větší volební aktivita byla patrná na jihu a východě země, tedy v oblastech považovaných za volební baštu Janukovyče.
Volbám předcházela potyčka v parlamentu - čtěte ZDE
Velezrada, kriminální kruhy. Na Ukrajině se vyostřuje boj o hlasy voličů - čtěte ZDE
Podle sdělení mise pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebyly z míst hlasování hlášeny závažnější incidenty. Do jedné z kyjevských volebních místnosti vhodili neznámí útočníci několik dýmovnic, v Lucku na severozápadě země byla volební místnost napadena slzotvorným plynem. Webové stránky Julije Tymošenkové krátce po zahájení voleb napadli hackeři.
V Luhanské oblasti jistá žena vhodila do volební urny hned deset hlasovacích lístků. V Poltavě ve volební místnosti opilý volič hlasovací lístek snědl. Na několika místech policie obdržela anonymní varování, že ve volební místnosti je bomba.
Nejvíce vzrušení v neděli vyvolalo úmrtí tajemníka okresní volební komise v západoukrajinském Ivano-Frankivsku Stepana Radnyka. Muž, který patřil ke stoupencům kandidátky Tymošenkové, byl v noci nalezen mrtev. Štáb Tymošenkové okamžitě označil úmrtí za vraždu zosnovanou stoupenci Viktora Janukovyče. Policejní vyšetřování ale nepotvrdilo, že by smrt zavinila třetí osoba.
Ukrajinská vláda přijala mimořádná bezpečnostní opatření, která měla zajistit hladký průběh voleb. V ulicích hlídkovaly zesílené oddíly policie, sídlo ústřední volební komise v hlavním městě střeží vojska ministerstva vnitra. Jen v Kyjevě bylo v plné pohotovosti 2000 policistů, tisíce dalších byly připraveny zasáhnout.
"Oranžová revoluce" vyvanula
Ukrajinci volili budoucího prezidenta bez velkého přesvědčení, jelikož za sebou mají roky politických krizí a těžký hospodářský propad. V případě, že se bude po volbách stejně jako po těch minulých mluvit o podvodech, jsou připraveni jít manifestovat, ovšem za peníze, napsala v neděli agentura AFP.
Devětapadesátiletá Lidija Karpenková volila v Kyjevě za slunečného a zasněženého rána. Zvolila prý "horší zlo". Výkonem odstupujícího prezidenta Viktora Juščenka, který byl hrdinou takzvané oranžové revoluce, je zničená. V roce 2004 Lidija byla v srdci oranžové revoluce, na kyjevském náměstí Nezávislosti, a zúčastnila se tam demonstrací proti volebním podvodům a volala po demokracii. Letos dala hlas Juliji Tymošenkové, která patřila k symbolům oranžové revoluce.
Tymošenková teď hrozí dalšími demonstracemi, jestliže se ve volbách bude znovu podvádět. Lidija se ale na náměstí nevrátí. "Poražený musí mít dost odvahy na to, aby uznal, že prohrál," říká.
Tymošenkové dal hlas i šestatřicetiletý voják Oleh Trochymenko. "Jestli bude zvolen ten bývalý vězeň, bude to hanba Ukrajiny," tvrdí.
Tymošenkové soupeř Viktor Janukovyč byl za krádeže v mládí odsouzen ke třem letům vězení, z nichž si odpykal rok, další dva roky strávil za mřížemi později za ublížení na zdraví. Hrozby nových demonstrací Trochymenko moc vážně nebere. "Manifestace budou, ale ne moc velké," předpovídá.
"Řvát za 150 hřiven"
Tymošenková dostala hlas i od Andrije Tarnavského, který hlasoval v západoukrajinské nacionalistické a protiruské baště Lvově. Soupeře své kandidátky ale nezatracuje. "Nemyslím si, že Janukovyč v případě vítězství západní Ukrajinu obežene dráty. Když se bude v Kyjevě manifestovat, pojedu tam a podpořím kteréhokoli z kandidátů, ale jen za peníze: minimálně 200 hřiven (419 korun) za den," říká.
Stejné zvony vyzvánějí i na opačném konci země, v Doněcku, tedy v hnízdě příznivců proruského Janukovyče. "To je jasné, že ta semetrika sjednotí půlku Kyjeva. Zaplatí lidem dobře a oni tam půjdou. Za 150 hřiven tam půjdu řvát i já," tvrdí jednadvacetiletý student Oleh.
Taky v Sevastopolu, přístavu ruské černomořské flotily, je většina voličů pro Janukovyče. Úřednice Iryna Martynová se ale rozhodla volit "proti všem", jak ukrajinský zákon umožňuje. "Nevěřím jí, ani jemu. Oba lidem lžou," tvrdí o kandidátech.
Stejně se rozhodl i historik Ivan Černěnko: "Dřív jsem byl příznivcem Janukovyčovy Strany regionů. Teď mi připadá, že nemají budoucnost. Tymošenková je krásná, ale obklopená idioty."
V minulých volbách roku 2004 se na Ukrajině odehrávala historická volba mezi Evropou a Ruskem, přičemž Janukovyč měl otevřenou podporu Kremlu, Juščenko byl prozápadní. Tentokrát v kampani zahraniční politika velkou roli nehrála.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist