Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý íránské televizi řekl, že "nemá žádný problém" s vývozem uranu do zahraničí.

"Říkáme: Dáme vám uran obohacený na 3,5 procenta a dostaneme palivo. Získat palivo by mohlo trvat tak čtyři, pět měsíců," uvedl Ahmadínežád. 

Podle BBC by takovýto krok znamenal zásadní obrat v íránskému postoji k návrhům Západu. Teherán však v posledních měsících naznačil ochotu vyjednávat už několikrát, ale poté vždy obrátil.

USA tak nové prohlášení vítají, ale staví se k němu obezřetně. "Jestli tvrzení Ahmadínežáda odrážejí nový íránský postoj, těšíme se na to, až o tom informuje MAAE," řekl mluvčí ministerstva zahraničí P.J. Crowley.

"Jestli má Írán co nového říct, jsme připraveni poslouchat," dodal.

Test vesmírné rakety

Írán v úterý zároveň provedl úspěšný test nosné rakety Kavošgar 3, která může vynést do kosmu satelit. Informovala o tom íránská televize Al-Alám. Dvě podobné zkoušky uskutečnil Teherán již v roce 2008.

"Írán s úspěchem testoval vesmírnou raketu Kavošgar 3, vlastní výroby, nesoucí experimentální kosmickou kabinu," uvedl zmíněný televizní kanál. Poslední test nosiče typu Kavošgar (Průzkumník) se uskutečnil v listopadu 2008.

V únoru 2009 Teherán vypustil na oběžnou dráhu svůj první satelit Omíd za pomoci nosné rakety Safír 2.

Západní státy se obávají, že technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na orbit mohou být využity rovněž k odpalování válečných hlavic, i když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.