Írán se zlobí na "sionistické a americké agenty". Exploze na dálku ovládané bomby v úterý ráno zabila íránského jaderného experta Masúda Mohammadího a podle íránského režimu byla vražda připravena Izraelem a USA.

"Tento teroristický čin nese známky trojúhelníku zla: sionistického režimu, Ameriky a jejich najatých agentů," uvedlo v prohlášení íránské ministerstvo zahraničí.

I když Írán v podobných případech obviňuje cizí vlády velmi často, není vyloučeno, že smrt vědce je skutečně součástí bitvy izraelské tajné služby Mosssadu proti íránskému jadernému programu. Styl vraždy Mohammadího - na dálku ovládaná nálož, která explodovala když usedl na svůj motocykl cestou do práce na severu Teheránu - je totiž v íránské metropoli krajně neobvyklá.

Exploze zřejmě zabila či zranila i další lidi, avšak íránské agentury o jejich počtu nemluví.

Případů, kdy íránský režim přišel o své jaderné vědce, je vícero. Loni se například jeden z íránských expertů, fyzik Šahrám Amirí, nevrátil ze své náboženské pouti do saúdské Mekky. Írán obvinil Saúdskou Arábii, že vědce zatkla a předala americkým vyšetřovatelům.

V roce 2007 zase za záhadných okolností zemřel na otravu přední íránský expert Ardešir Hassanpúr z klíčového jaderného zařízení v Isfahánu. I jeho smrt byla později označena za dílo izraelského Mossadu.

V minulosti izraelská tajná služba podobným způsobem likvidovala i irácké či pákistánské vědce, pracující na jaderných zbrojních programech svých zemí. Od chvíle, kdy Izrael začal podezírat Írán, že potají vyrábí atomovou bombu, začala "tajná válka" i proti režimu v Teheránu.

"Pracují na tom agenti přímo v Íránu. Sbírají informace i o íránských jaderných vědcích – nakolik jsou dobří, co jim zatím nejde. To je věc, která se odehrává a stále pokračuje," řekl nedávno HN izraelský bezpečnostní expert Josi Melman.

Írán prožívá nejvážnější domácí nepokoje od islámské revoluce v roce 1979 poté, co se protesty opozice proti výsledkům voleb zvrhly v násilnosti. Úřady obvinění opozice z falšování voleb odmítají. Zabitého vědce Masúda Mohammadího režim označil za "neochvějného stoupence islámské revoluce".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist