V noci na pondělí zadržely izraelské bezpečnostní orgány českou propalestinskou aktivistku. Stalo se tak v městě Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Po výslechu agenty imigrační služby byla žena eskortována na mezinárodní letiště u Tel Avivu, a nejspíše bude vyhoštěna. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na advokáta zadržené Češky.

"Jsme o tom případu informováni," oznámil mluvčí ministerstva zahraničí ČR Milan Řepka. "Dotyčná porušila pobytový režim a zítra (v úterý) by měla být deportována."

Český konzul na ambasádě v Tel Avivu Dušan Králík upřesnil, že žena podle izraelských úřadů porušila pravidla o pohybu cizinců. "K zadržení došlo kvůli tomu, že zůstala v zemi déle než pět měsíců, jak měla povoleno," řekl iDNES. "Její zatčení nesouviselo s žádnou demonstrací," dodal konzul.

Zadržení osmadvacetileté Evy Novákové oznámila na svých webových stránkách také organizace International Solidarity Movement (ISM). Nováková prý pro ni několik minulých týdnů pracovala jako mediální koordinátorka. Zásah v bytě Novákové v Ramalláhu podle ISM provedli nad ránem izraelští vojáci spolu s příslušníky imigrační policejní jednotky.

Advokát Novákové Omer Shatz na stránce ISM zdůraznil, že izraelská imigrační policie spadá pod pravomoc izraelského ministerstva vnitra a jako taková nemá žádné kompetence na obsazených palestinských územích. "Toto zatčení je součástí pokračujícího nezákonného zneužívání imigrační policie proti aktivistům, pro politické účely," prohlásil Shatz.

Pobytové vízum Novákové vypršelo, "to ale nebyl důvod, proč byla zatčena," řekl Shatz agentuře AFP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist