Jemen se v poslední době stává bezpečnostní hrozbou, proto se na něj zaměřuje pozornost USA a Británie. Britský premiér Gordon Brown a americký prezident Barack Obama se dohodli na vytvoření policejní protiteroristické jednotky v Jemenu. Jejím úkolem bude vypořádat se s teroristickou hrozbou.

Krátce potom bylo velvyslanectví USA v Jemenu v neděli uzavřeno kvůli teroristickým hrozbám regionální odnože organizace Al-Káida proti americkým zájmům v zemi.

Americká ambasáda má být zatím uzavřena po celou neděli, citovaly agentury z prohlášení vydaného velvyslanectvím. Jemenští zaměstnanci velvyslanectví byli vyzváni, aby až do odvolání zůstali doma. Několik hodin poté své velvyslanectví z bezpečnostních důvodů uzavřela i Británie.

Podle jemenského ministra zahraničí abú Bakra Abdalláha Kirbího je v Jemenu 300 členů Al-Káidy a někteří z nich připravují atentáty na západní cíle. Kirbí proto požádal o zahraniční pomoc v boji proti terorismu.

Jemen dostane od USA víc peněz  

O situaci v Jemenu jednal v sobotu s vrchním velitelem amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii Davidem Petraeusem jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih.

Generál Sálihovi údajně předal dopis od amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle Petraeuse je Washington připraven zdvojnásobit bezpečnostní pomoc Jemenu, která nyní činí 70 milionů dolarů (1,3 miliardy korun).

Británie a USA se dohodly na pomoci Jemenu hlídat jeho pobřeží, aby zabránily dalším únosům plavidel. Minulý týden byly ve vodách mezi Somálskem a Jemenem uneseny čtyři lodě. Brown i Obama se budou rovněž snažit získat v Radě bezpečnosti OSN podporu pro rozšíření mírové mise v Somálsku.

Brown navrhl, aby se 28. ledna konala mezinárodní konference na téma radikalizace Jemenu, tedy nejchudší arabské země. Boje tamních šíitských kmenů na severu a separatistické tendence na jihu zvyšují chaos v Jemenu a činí z něj útočiště islámských extrémistů.

Skupina Šabáb, která se inspiruje činností teroristické sítě Al-Káida, ovládá dle agentury Reuters velké části území na jihu a ve středu země.

Zvýšený zájem o Jemen ze strany Londýna a Washingtonu souvisí s pokusem Nigerijce Umara Farouka Abdul Mutallaba vyhodit do povětří americké letadlo letící z Amsterodamu do Detroitu.

Mutallabovi se to 25. prosince nepodařilo jenom kvůli tomu, že nedokázal odpálit výbušninu, kterou měl schovanou na těle. Při výslechu se americkým vyšetřovatelům přiznal, že prodělal výcvik Al-Káidy v Jemenu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist