Americký prezident Barack Obama označil nedávný nezdařený pokus o atentát na letadlo v Detroitu za "systémovou chybu" v bezpečnostních opatřeních, jejíž případné opakování je "naprosto nepřijatelné" a je třeba ji vyloučit. Poukázal na to, že varování atentátníkova otce dostaly rozvědky týdny před pokusem, ale nerozšířily je dostatečně na příslušná místa.
Obama to prohlásil v úterý ve svém vystoupení k této otázce na Havajských ostrovech.
"Když naše vláda má informaci o známém extremistovi a tato informace není předána dál a zpracována tak, jak má být, takže extremista se dostane do letadla s nebezpečnými výbušninami ohrožujícími životy téměř 300 lidí, došlo k systémové chybě a tu já považuji za naprosto nepřijatelnou," řekl Obama médiím podle agentury Reuters.
Revize současné ochrany
Skutečnost, že k pokusu o atentát došlo přesto, že bezpečnostní služby byly před atentátníkovou osobou včas varovány, představuje selhání služeb vnitřní bezpečnosti i rozvědky. K této chybě bezpečnostního systému, která mohla skončit katastrofou, přispěla kombinace selhání lidských i systémových, zdůraznil prezident. "Je třeba, abychom z těchto událostí vyvodili ponaučení a učinili vše pro potlačení nedostatků našeho systému, protože ve hře je naše bezpečnost a naše životy," dodal.
Z pokusu o zničení letadla obvinily USA třiadvacetiletého Nigerijce - čtěte ZDE
Muž chtěl v letadle do Detroitu odpálit nálož, cestující ho zpacifikovali - čtěte ZDE
Obama, který kvůli případu v pondělí nařídil revizi systému registrace cestujících a pravidel bezpečnosti letecké dopravy, současně oznámil, že předběžné závěry bezpečnostních prověrek obdrží Bílý dům ve čtvrtek, vypracování podrobnějších doporučení však bude trvat týdny.
Pokus o teroristický útok
Atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab svou cestu do USA nastoupil v pátek v nigerijském Lagosu, odkud linkou společnosti KLM letěl do Amsterodamu. Tam na letišti prošel další kontrolou a pokračoval v letu airbusem A330 Northwest Airlines do Detroitu. Výbušninu měl na těle rozloženou do plochy v prádle. Před přistáním se pokusil výbušninu odpálit vstříknutím rozbušky injekční stříkačkou, pokus však selhal a výbušnina začala pouze hořet. V opakování pokusu už útočníkovi zabránil spolucestující. Později se k činu přihlásila regionální větev mezinárodní teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově.Následně se ale zjistilo, že americké orgány měly již od letošního listopadu o Mutallabovi a jeho aktivitách záznam v centrálním registru špionáže sbírajícím údaje o známých a podezřelých osobách ve spojení s terorismem. Podle některých zdrojů dostaly americké úřady varování i od Mutallabova otce, který je v Nigérii váženým bankéřem. V listopadu přišel na americké velvyslanectví v Abuji, aby vyjádřil znepokojení ohledně svého syna. Informace, které úředníkům poskytl, ale prý nebyly dostatečné.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist