Rusko v plném rozsahu obnovilo dodávky zemního plynu do Arménie, které byly v pondělí pozastaveny kvůli obavám z teroristických útoků na plynovody v kavkazských republikách Ingušsku a Severní Osetii. Oznámila to v úterý agentura ITAR-TASS.

Rusko je hlavní dodavatel plynu do Arménie. Objem dodávek, které jdou přes území Gruzie, činí podle Gazpromu kolem 6,5 milionu krychlových metrů suroviny za čtyřiadvacet hodin.

Na plynovodu do Arménie, který vede přes Severní Osetii a Ingušsko, byly v neděli objeveny nálože a miny. Domácí spotřeba v Arménii podle Gazpromu dotčena nebyla, protože se využily tamní podzemní zásobníky. Plynovod měl být blíže neupřesněnou teroristickou hrozbou ohrožen v Ingušsku.

Dodávky ruského plynu do bývalých sovětských republik byly v minulosti přerušovány nejednou. Důvodem byly stejně jako nyní bezpečnostní obavy, ale někdy šlo o důsledek politických půtek, kdy Rusko použilo surovinu jako politický nátlakový prostředek.

Ingušsko hraničí s Čečenskem a Severní Osetií a tato kavkazská oblast je od válek, které Rusko vedlo v Čečensku na sklonku století, notoricky známa útoky islamistických povstalců na ruské cíle. Ti Rusku často vyhrožují, že terčem jejich útoků budou vedle představitelů policie a armády také ekonomické cíle.