Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu. Tato otázka je podle něj již pro Teherán vyřešena. Kritizoval podle zahraničních agentur také Rusko za to, že podporuje rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) proti Íránu.

Ahmadínežád odmítl návrh USA a dalších zemí, aby se Írán vrátil k jednacímu stolu. "Íránská jaderná otázka je vyřešena. Nebudeme o této záležitosti hovořit (s velmocemi). Rozhovory nejsou třeba," zdůraznil podle Reuters a AFP Ahmadínežád v íránské státní televizi.

Vytkl Moskvě, že hlasovala pro nedávnou rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). "Rusko udělalo chybu, že podpořilo protiíránské rezoluce. A jsme přesvědčeni, že jejich analýzy v tomto ohledu nebyly správné," vzkázal íránský prezident do Moskvy, s níž Teherán udržuje tradičně dobré vztahy, hlavně obchodní.

Ahmadínežád: Sankce jsou nesmyslné

Prezident také vyjádřil přesvědčení, že je nemožné izolovat Írán sankcemi. Jde podle něj jen o psychologickou válku proti Íráncům. "Je to směšné. Oni nás potřebují víc než my je. Žijí v minulosti," řekl podle AFP v narážce na západní představitele Ahmadínežád.

MAAE v pátek odsoudila jadernou politiku Íránu a vyzvala ho k omezení jaderných provozů. Pro rezoluci hlasovala velká většina zemí včetně Ruska a Číny, které jsou k otevřené kritice Teheránu zpravidla zdrženlivější. Tato rezoluce může otevřít cestu k rezoluci OSN o nových sankcích proti Íránu, kterými již pohrozily především Washington, Londýn a Paříž.

Související