Americký prezident Barack Obama prohlásil, že odhalení existence druhého zařízení na obohacování uranu v Íránu je důkazem "znepokojivého modelu" vytáček Teheránu ohledně jeho jaderného programu.

"Je to vážná výzva globálnímu úsilí o nešíření jaderných zbraní a pokračování znepokojivé snahy Íránu vymlouvat se," prohlásil americký prezident. "Proto nabývají na naléhavosti jednání s Íránem plánovaná na 1. října," dodal v narážce na jednání Íránu a zemí Rady bezpečnosti OSN a Německa příští čtvrtek v Ženevě.

Obama, který se od lednového nástupu do prezidentského úřadu snaží Teherán přimět k dialogu ohledně íránského jaderného programu, se dal slyšet, že bude-li Írán vůči těmto snahám nadále odmítavý, je třeba zvážit sankce proti němu.

"Moje nabídka na seriózní, smysluplný dialog v zájmu řešení problému platí," prohlásil americký prezident. "Írán ale musí plně spolupracovat s MAAE a podniknout kroky, které by prokázaly jeho mírové úmysly."

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v pátek oznámila, že ji Írán informoval o tom, že má rozestavěné druhé zařízení na obohacování uranu. O existenci nového závodu na íránském území napsali íránští představitelé v pondělí v dopise šéfovi MAAE Muhammadu Baradejovi. Zatím k úpravě uranu oficiálně využíval pouze jaderné středisko v Natanzu, které MAAE jako agentura OSN monitoruje.


Dopis neupřesnil, kde je údajné druhé zařízení na obohacování uranu, které prý bude po uvedení do provozu využíváno k testovacím či experimentálním účelům.

Obohacený uran lze využít k výrobě jaderné energie, nebo k výrobě atomové bomby. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový, čemuž ale nedůvěřují západní země. Odmítání Teheránu ukončit své kontroverzní jaderné aktivity vedlo OSN k opakovanému uvalení sankcí na Írán.

Západ obvinil Teherán, že své druhé zařízení držel v tajnosti, a vyzval jej, aby do prosince změnil svou politiku, protože v opačném případě bude čelit dalším sankcím.