Ukrajinská policie ve středu zatkla dva Poláky, kteří v centru Lvova prodávali ochranné roušky. Překupníci prodávali jednu roušku za deset hřiven (asi dvacet korun), v Polsku je přitom nakupovali v přepočtu za necelou pětikorunu. Není to zdaleka první případ, kdy se někdo snažil využít paniky kolem epidemie takzvané prasečí chřipky.

Ještě více vydělá na ochranných maskách, které údajně brání před nákazou virem A/H1N1, obchodník Marcin. Na internetu je nabízí za asi šedesát korun a denně jich přidá tři až čtyři stovky. "Není třeba si lhát: jen na nemoci a válce je možné dobře vydělat," přiznal pro polské noviny Gazeta Wyborcza.

Ještě nedávno podle něj bylo možné koupit roušky na internetu mnohem levněji. "Ale teď dochází zásoby v lékárnách, a tak se zákazníci obrací na nás na internetu. Na ceně jim nezáleží, chtějí se zabezpečit," myslí si Marcin.

"Když se v médiích objevilo varování před chřipkou, hned mě napadlo, že na tom půjde vydělat. Šel jsem do lékárny a koupil asi sto roušek. Teď je prodávám na internetu za trojnásobnou cenu. Už jsem na svých," otevřeně vykládá další prodejce Lukáš.


Deník upozorňuje, že na internetu je kromě toho možné koupit i různé dezinfekce a spreje, které údajně ničí virus A/H1N1. V nabídce jsou i "speciální" teploměry nebo testy na prasečí chřipku v ceně 260 zlotých (přes 1500 korun). Poté, co hlavní hygienik vydal vyhlášku, že na pracovištích musí proběhnout školení ohledně prevence šíření chřipky, se přiživují i různé "vzdělávací instituce".

Gazeta Wyborcza také uvádí, že ekonomové zatím nejsou schopní vyčíslit, kolik na chřipce vydělal polský farmaceutický průmysl. "Ti opatrnější mluví o stovkách milionů zlotých," píše deník. Hlavní ekonom banky BRE Ryszard Petru navíc prý nepochybuje, že tyto firmy vzniklou paniku přiživují.

Ještě tvrdší postoj vůči výrobcům léků a vakcín zaujal běloruský prezident Alexandr Lukašenka. "Celé je to jen provokace farmaceutických společností. Chtějí vydělat na lidském neštěstí," řekl při středeční návštěvě Kyjeva.

Rostoucí znepokojení Poláků z šíření takzvané prasečí chřipky souvisí s propuknutím chřipkové epidemie na sousední Ukrajině. Různými formami chřipky a infekčními onemocněními dýchacích cest se tu nakazilo už téměř půl milionu lidí, zemřelo na ně 95 osob.
Testy provedené laboratoří v Londýně zatím potvrdily 15 případů chřipky způsobené virem A/H1N1. Uvedl to ve středu náměstek ministra zdravotnictví Zinovij Mytnik. Na základě příznaků ale někteří ukrajinští politici a odborníci odhadují, že případů takzvané prasečí chřipky může být řádově více.

Ukrajinský tisk však přináší protichůdné informace, což souvisí mimo jiné s probíhající kampaní před prezidentskými volbami. Zatímco premiérka Julija Tymošenková se snaží národ spíše uklidňovat, prezident Juščenko kritizuje vládu za podcenění situace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist