Při nedělním sebevražedném atentátu v jihovýchodním Íránu přišlo o život nejmíň 20 lidí, mezi nimiž je několik velitelů revolučních gard, místní kmenoví vůdci i civilisté. Oznámila to v neděli íránská agentura IRNA, podle níž bylo také asi 40 osob zraněno. K akci se zatím nikdo nepřihlásil, ale íránské úřady ji podle agentury AP zřejmě připíšou sunnitské skupině Džundalláh, která požaduje autonomii menšinových Balúčů.

IRNA oznámila, že sebevrah zaútočil u hranice s Pákistánem v provincii Sístán a Balúčestán na auto s vojáky mířícími na shromáždění kmenových vůdců. Útok se odehrál v 6:30 SELČ a sebevrah při něm odpálil nálože, které měl připevněny na těle.

Dle agentury IRNA je mezi mrtvými zástupce velitele pozemních oddílů gard generál Núr Alí Šuštarí a velitel místní jednotky gard Radžáb Alí Mohammadzáde.

Revoluční gardy jsou silnou a vlivnou vojenskou jednotkou v Íránu. Podílely se na vítězství islámské revoluce v roce 1979 a zůstaly oddělené od armády. Jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mají na 120.000 členů, v jejich rukou je íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem.

Smrt důstojníků potvrdil i předseda íránského parlamentu Alí Larídžání, podle něhož bylo cílem útoku narušit bezpečnost v jihovýchodním Íránu. "Vyjadřujeme soustrast nad jejich mučednickou smrtí. Teroristé určitě chtěli narušit bezpečnost v provincii Sístán a Balúčestán," řekl Larídžání na dnešní schůzi parlamentu.

Atentát se odehrál v dějišti častých střetů mezi bezpečnostními jednotkami, sunnitskými povstalci a překupníky drog. Sístán a Balúčestán leží na hranici s Pákistánem a část jeho obyvatelstva tvoří sunnitští Balúčové, kteří obývají také pákistánské pohraničí. Vytvořili ozbrojenou skupinu, která si říká Boží vojáci (Džundalláh) a bojuje o autonomii pro Balúče.

Skupina v minulosti několikrát zaútočila na íránské šíity i na gardisty. V květnu se přihlásila k útoku na šíitskou mešitu v Záhedánu. Zemřelo tenkrát 25 lidí a v červenci bylo za útok odsouzeno 13 lidí. V roce 2007 zahynulo při útoku Balúčů poblíž Záhedánu 11 gardistů. V předchozím roce sunnité unesli sedm íránských vojáků, které propustili až po vyjednávání, jež vedli prostředníci z místních kmenů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist