Írán v pondělí úspěšně vyzkoušel raketu Šaháb-3 s doletem 1300 až 2000 kilometrů a spolu s ní také novou dvoustupňovou raketu Sedžíl téhož doletu. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž íránské zdroje přesně neuvedly, jestli tato zbraň patří k raketám dlouhého doletu. V rámci vojenského cvičení odpálili Íránci nedlouho předtím i rakety středního doletu s dosahem 700 kilometrů.
Íránská televize Press TV vysílala záběry z testu rakety Šaháb-3 a za muslimské modlitby oznámila, že test byl úspěšný. Tato zbraň, kterou Írán vyzkoušel již minulý rok, je schopná z íránského území zasáhnout Izrael. Íránské vedení se netají nepřátelstvím k židovskému státu a prezident Mahmúd Ahmadínežád mu upírá právo na existenci.
Vyjádřete se k jádru do podzimu, vzkázaly Íránu USA z Jeruzaléma - čtěte ZDE
Ahmadínežád: Brzy nabídneme západu náš jaderný balíček - čtěte ZDE
Velitel letectva revolučních gard Hosejn Salámí dnes prohlásil, že íránská odpověď na jakékoli hrozby bude "ničivá". "Nejsem diplomat, hovořím jako velitel jedné vojenské jednotky. Naše odpověď na vše, co ohrozí naši existenci, nezávislost, svobodu a hodnoty islámského režimu, bude přímá, pevná a zničující. Nepřítel bude těchto hrozeb litovat," citovala Salámího íránská agentura IRNA.
Teherán k raketovým zkouškám přistoupil krátce poté, co v pátek oznámil že buduje nové podzemní zařízení na obohacování uranu. Manévry revolučních gard začaly v neděli testem raket krátkého doletu. Před schůzkou Íránu a šesti velmocí, která je v plánu příští čtvrtek v Ženevě, vypadají raketové testy jako demonstrace síly.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hasan Kaškaví se v pondělí pokusil zahnat obavy z nového zařízení na obohacování uranu, které vyrůstá u Kómu a podle mluvčího "v ničem neporušuje normy mezinárodního práva". Továrna bude podobně jako zařízení už vybudované v Natanzu otevřena pro inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Kaškaví řekl, že Teherán je "všechny otázky související s novým nukleárním provozem připraven vyjasnit".
Šéf Íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí už v minulosti řekl, že Írán nehodlá v tomto zařízení obohacovat uran 235 na víc než na pět procent, tedy na úroveň odpovídající jenom civilnímu, a nikoli vojenskému využití. Íránci ale minulý týden přiznali, že umí vyrobit centrifugy nové generace, které chtějí instalovat v Natanzu. Írán popírá, že se pokouší vyrobit atomovou bombu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist