"S řadou států NATO se nám podařilo dohodnout na přímých dodávkách moderních zbraní, které nám pomohou ubránit se a zvítězit," uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko v projevu k bojovníkům ukrajinské Národní gardy a domobrany, jehož výňatky zveřejnila prezidentská kancelář.

"Spoléháme sice jen sami na sebe, ale finanční a vojenská technická pomoc je pro nás životně důležitá. A my ji dostaneme," konstatoval prezident.

Porošenkův poradce a bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko o víkendu prohlásil, že na podporu boje proti proruským separatistům Ukrajina získá zbraně a vojenské poradce od pěti států Severoatlantické aliance - USA, Polska, Francie, Itálie a Norska. Všechny tyto státy s výjimkou Francie však Lucenkovu informaci obratem popřely. Mluvčí francouzské vlády odmítl zprávu komentovat.

K otázce poskytnutí zbraní Kyjevu se některé západní země stavějí dlouhodobě odmítavě. Německá kancléřka Angela Merkelová již na konci srpna takovou úvahu striktně odmítla. Podle italské vlády státy NATO sice připravují balíček vojenské pomoci, která ale "není určena k zabíjení".

Porošenko v projevu uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly stojí před reformou, která má zasáhnout jak taktiku, tak i strategii vedení boje. Právě těmto cílům má rozšíření spolupráce s NATO sloužit.

Příměří se podle ukrajinské hlavy státu vcelku dodržuje s výjimkou přestřelek v okolí Doněcku a Mariupolu. Klid zbraní ale podle Porošenka nesmí bdělost vojáků oslabit. "Dobře známe svého nepřítele i cenu jeho slov. Nemáme žádné iluze, ale naději si uchováváme," dodal prezident.

Porošenko rovněž oznámil, že v nejbližší době očekává příjezd další skupiny pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří mají na východě Ukrajiny klid zbraní monitorovat. Jejich počet se má zhruba zdvojnásobit na 500.

Ukrajinský štáb: Vzbouřenci porušili příměří

I když na většině území Ukrajiny byl klid, podle Kyjeva proruští vzbouřenci v pondělí porušili příměří na nejméně sedmi místech a ostřelovali mimo jiné i mezinárodní letiště v Doněcku.

Podle štábu protipovstalecké operace se střílelo v okolí obcí Nyžňa Krynka, Avdijivka, Popasne, Nikišyne, Majorsk, Kirovske a Faščivka. Všechny leží v Doněcké oblasti. Odpoledne údajně vzbouřenci ostřelovali z raketových baterií Grad doněcké letiště.

Od vyhlášení příměří minulý týden v pátek zahynuli při přestřelkách už dva lidé. Armáda prý klid zbraní dodržuje. Kromě obyvatelky Mariupolu, kterou krátce po vyhlášení příměří smrtelně zasáhla střepina granátu, zahynul při přestřelce se separatisty i ukrajinský voják na severovýchodním předměstí Luhansku.

Výbor doporučil schválení asociační dohody

Zahraniční výbor Evropského parlamentu v pondělí velkou většinou v hlasování doporučil schválit asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Europarlament jako celek by měl dohodu potvrdit na zářijové schůzi příští týden ve stejný den, kdy se jí bude zabývat ukrajinský parlament.

Předseda výboru Elmar Brok z Německa po jednání prohlásil, že takový postup by byl silným a pozitivním signálem Ukrajině, že Evropský parlament dostojí svým závazkům.

Pro rozhodnutí ve prospěch schválení dohody o přidružení a související dohody o volném obchodu bylo 49 europoslanců, osm bylo proti a čtyři se zdrželi. Je velmi pravděpodobné, že Evropský parlament jako celek se bude názorem zahraničního výboru řídit.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí přicestoval do přístavního města Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. "Je to naše ukrajinská země, nedáme ji nikomu," zdůraznil Porošenko a dodal, že nařídil posílit obranu Mariupolu raketomety, tanky a letectvem, aby nepřítel utrpěl "drtivou porážku".

Město leží na frontové linii mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty. Mezi oběma stranami nyní platí příměří, k jeho porušení však prý došlo i během prezidentovy návštěvy.

"Když jsme přijeli, začali ostřelovat kontrolní stanoviště na silnicích. Mysleli, že nás zastraší, ale nikdo se jich nebojí," uvedl prezidentův mluvčí na Twitteru.

Porošenko v Mariupolu také oznámil, že Ukrajina převzala od proruských vzbouřenců více než 1200 válečných zajatců. V pátek byla totiž dojednána mírová dohoda, která oběma stranám ukládá, aby zajatce vzájemně vyměnily. O jejich přesném počtu nejsou žádné hodnověrné informace, odhady se pohybují v řádech tisíců.

Ruská agentura Tass ovšem oznámila, že během pondělní odpolední videokonference se vzbouřenci a zástupci ukrajinské vlády dohodli na výměně první skupiny 30 válečných zajatců. Podle ruských novinářů se již výměna uskutečnila.

"Řádění dobrovolníků bojujících po boku vládních sil" kritizovala v pondělí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Vyzvala ukrajinskou vládu, aby tomu udělala přítrž. Jednotky složené z dobrovolníků se podle prohlášení AI dopouštějí přehmatů i válečných zločinů.

"Ukrajinské úřady nesmějí kopírovat nezákonnost a zlořády, které byly běžné v oblastech dříve kontrolovaných separatisty," řekl generální tajemník AI Salil Shetty v Kyjevu při schůzce s premiérem Arsenijem Jaceňukem. Ten slíbil problém s dobrovolníky prověřit a ujistil o odhodlání potrestat všechny pachatele.

Výzva AI se opírá o údaje o přehmatech i válečných zločinech, jichž se prý na severu Doněcké oblasti dopustil dobrovolnický prapor Ajdar, jedna z třicítky dobrovolnických jednotek povolaných do boje. Zpráva AI svědčí o tom, že příslušníci praporu Ajdar se v desítkách případů od konce července do konce srpna dopustili únosů, nezákonného věznění, špatného zacházení, loupeží, vydírání a zřejmě i poprav.