Nad Bosnou, Irákem či Afghánistánem byly kvůli válečným konfliktům vyhlášeny bezletové zóny. "V takových místech jsou letadla odkloněná," připomíná bývalý poradce ministra obrany František Šulc. Nad Ukrajinou zřejmě podobné omezení neexistovalo.

Informací o neštěstí má zatím málo a situaci hodnotil jen několik minut po události, tvrdí však, že kdyby někdo sestřelil osobní letadlo raketou, dá se to odhalit. Mimo jiné ze satelitních snímků.

Jaké jsou postupy v případě, že letadlo vletí do zakázané zóny? Zřejmě by mělo dojít k nějakému varování.

To tak úplně nefunguje. Letadla mají předem hlášenou a schválenou trasu. Pokud se stane, že se dostanou do zakázaného prostoru, pak se postupuje standardně. Neidentifikovatelné letadlo by mělo být upozorněno, je snaha o navázání kontaktu. Obvykle nejdříve radiokomunikací, pak vizuálně, to jsou například stíhačky, které letadlo doletí a dávají mu najevo, že má zamířit jinam, nebo ho donutí k přistání. To už jsou ale ty nejzazší možnosti, protože většinou se podaří navázat spojení velice záhy. Většinou třeba piloti zapomenou přeladit rádio a podobně. To je standardní postup, když například na české území vletí neidentifikovatelné letadlo. Ale já nevím o tom, že by východní Ukrajina byla uzavřené pásmo.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se