Východoukrajinské město Snižne (rusky Sněžnoje) se jako jedna z bašt proruských separatistů v Doněcké oblasti stalo v úterý terčem bombardování. Oznámila to ruská média s odvoláním na rebely, kteří nálet připisují vládním silám. Ukrajinci však tvrdí, že ukrajinské letectvo do bojů se separatisty se nezapojuje od pondělního sestřelení vojenského dopravního letounu An-26, a nálet připisují Rusům či "neznámému stroji".

Proruští vzbouřenci následně v úterý na východě Ukrajiny údajně sestřelili další ukrajinský vojenský letoun. Stroj Su-25 byl prý zasažen při bombardování města Snižne, které leží asi 80 kilometrů východně od Doněcka. O osudu pilota není nic známo, oznámila agentura Interfax s odvoláním na informace vzbouřenců. Kyjev o ztrátě letounu zatím neinformoval.

Vzbouřenci podle agentury Interfax tvrdí, že ukrajinský letoun v pondělí odpálil na město s asi 45 000 obyvateli pět raket. "Ve městě je mnoho zraněných, přesný počet však ještě není znám, teprve se začalo s odklízením trosek," napsala agentura RIA Novosti s odvoláním na místní zdravotníky.

Podle serveru LifeNews zahynulo deset civilistů, jiné zprávy hovoří o čtyřech mrtvých. V jiných potyčkách se separatisty zahynulo nejméně šest ukrajinských vojáků.

Ukrajinci útok popírají

"Podle našich údajů ukrajinské letectvo nevzlétlo, tedy nálet nemohl být jeho dílem," oponuje šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk, podle kterého město nejspíše bombardovalo ruské letectvo.

Podobně mluvčí armádní operace proti rebelům Vladyslav Selezňov podle webu Ukrajinska pravda ujistil, že od sestřelení stroje An-26 zůstaly všechny ukrajinské letouny na zemi. To potvrzuje i mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko, podle kterého centrum Snižneho bombardoval neznámý, či spíše neidentifikovaný letoun. "(...) nálet hodnotíme jako cynickou a krvavou provokaci s cílem diskreditovat ukrajinské vojáky," řekl podle agentury Interfax-Ukrajina.

Lysenko také informoval, že během posledních 24 hodin v potyčkách s rebely zahynulo šest vojáků, 13 dalších utrpělo zranění. Pohraničníci prý čelili i ostřelování z Ruska.

Kyjev tvrdí, že letoun An-26, který dopravoval zásoby jednotce bojující u pohraničního přechodu Izvaryne, rusky Izvarino, letěl ve výši 6500 metrů, což prý přesahuje možnosti rebelů, a tak byl nejspíše sestřelen výkonnější raketou odpálenou z Ruska. Přinejmenším část osmičlenné posádky se zachránila na padácích. Dva muži se dostali do zajetí, po zbytku se pátrá.

Ukrajinský letoun, který byl sestřelen v pondělí:

V samém Luhansku platí ode dneška třídenní smutek za civilní oběti bojů rebelů s vládními vojsky. "Ztrácíme to nejcennější, co máme – životy nevinných obyvatel města. Jen za poslední tři dny zahynulo 17 lidí, 73 osob utrpělo zranění," uvedl starosta města podle webu Ukrajinska pravda.

Rusko pozvalo vojenské přidělence 18 zemí, aby se osobně seznámili se situací v rusko-ukrajinském pohraničí, kde v neděli při údajném ukrajinském ostřelování zahynul ruský civilista. Sedm přidělenců cestu odmítlo, a to včetně zástupce Ukrajiny, naopak 11 vyhovělo, a to včetně USA, Německa či Francie, uvedla dnes agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Česko pozvánku neobdrželo.

Související