Trvalo téměř sto let, než byly zcela náhodně objeveny vzácné zažloutlé dokumenty, které odhalily tajemství jedné rodiny a mimořádný příběh Sidneyho Lewise. Ten vstoupil do armády ve svých dvanácti letech, a stal se tak nejmladším britským vojákem "Velké války“.

U příležitosti stého výročí první světové války se Lewisovi, udatnému vojákovi z jihu Anglie vyslanému do zákopů krvavé bitvy na Sommě ve Francii, dostalo posmrtně uznání. A také velkého obdivu jeho syna, který objevil pravdu o svém otci až desítky let po jeho smrti, v roce 1969.

Je srpen 1915. Sidney Lewis je na prázdninách. Válka zuří už rok a Velká Británie nutně potřebuje muže pro svou armádu, složenou tehdy z dobrovolníků. Mladý Sidney, jemuž bylo teprve dvanáct let, se přes svůj věk pokusil o štěstí.

"V té době byli chlapci nadšenými vlastenci. Byl tu i velký tlak ze strany rodin, přátel a společnosti vůbec, aby přispěli k obraně vlasti," vysvětluje Anthony Richards, který spravuje archivy ve War Imperial Museum v Londýně.

Rodiče většinou souhlasili s odchodem mladého synka do války s tím, že je doma alespoň o jeden hladový krk méně a že je to pro něho lepší, než kdyby pracoval v dole, uvádí historik Richard van Emden. Odhaduje, že za první světové války bojovalo v britské armádě na 250 000 nezletilců. Rodiny byly tehdy přesvědčeny, že jejich děti zůstanou v Británii. Oficiální věk pro nasazení v zahraničí byl devatenáct let.

"Jak se dvanáctiletý chlapec dostal do britské armády, když oficiální věk pro vstup byl osmnáct let, je pozoruhodné," připouští van Emden, autor knihy Boys Soldiers of the Great War. "Sidney se nepochybně dělal starším, než byl, a využil netečnosti úřadů pověřených najímáním vojáků," citovala jej agentura AFP. Na podporu svého tvrzení ukazuje fotografii mladého, dobře stavěného muže.

Sidneymu Lewisovi se podařilo nechat se najmout v Kingstonu na jihu Londýna. Jeho matka ani nevěděla, kam zmizel, říká Colin Lewis, jeho jediný syn, který zdědil statnou postavu po otci.

Lewisův podvod vyšel najevo až v létě 1916, kdy jeden voják na dovolené Sidneyho matce oznámil, že její syn bojuje se 106. kulometnou rotou na Sommě. Vyděšená matka okamžitě psala válečné kanceláři, aby dosáhla synova propuštění a návratu, a ke svému dopisu přiložila synův rodný list. Na odpověď nemusela dlouho čekat. Armáda odpověděla 24. srpna 1916, že byla učiněna příslušná opatření a že se chlapec velmi brzy vrátí.

Tyto dokumenty objevil Colin Lewis před necelou desítkou let, když zemřel jeho strýc, který je pečlivě uchovával. "Můj otec se samozřejmě zmínil, že bojoval za první světové války, ale já jsem si myslel, že přehání, protože byl tehdy velmi mladý. Pak už o tom nemluvil. Bylo to jako takové rodinné tajemství," uvádí dnes osmdesátiletý Colin Lewis.

War Imperial Museum koncem loňského roku potvrdilo pravost dokumentů a prohlásilo Sidneyho Lewise za nejmladšího britského vojáka první světové války.

U příležitosti stého výročí začátku války chce Colin Lewis vzdát úctu svému otci. Vypraví se s dětmi a vnuky na bývalé bitevní pole na Sommě, kde po šest týdnů bojoval jeho otec. "Nejvíce mě mrzí, že jsem nemohl otci říci: Jsem na tebe velice hrdý. Byl jsi velmi odvážný muž, tedy spíše chlapec," podotýká.