Až 30 tisíc pachatelů hledá britská policie kvůli podílu na nedávných nepokojích v Londýně. Tvrdí to nedělník The Sunday Times s odvoláním na policejní statistiky, podle nichž bylo během čtyř dnů násilností spácháno 3296 zločinů.

Policie odhaduje, že na každém zločinu se podílelo pět až deset lidí, a hledá tedy mezi 15 až 30 tisíci podezřelými, napsal list. "Na ulicích se na kriminalitě podílelo mnoho lidí. Zločiny páchaly tisíce a tisíce lidí," řekl nejmenovaný představitel Scotland Yardu.

Londýnská policie zatím zatkla kvůli nepokojům začátkem srpna 1838 lidí a 1049 z nich obvinila. Nepokoje zasáhly i další anglická města, především Birmingham, Manchester, Nottingham a Liverpool. Soudy po nepokojích zasedaly i přes noc a poslaly do vězení stovky lidí.

Podle oficiálních údajů tak počet vězňů v Anglii a Walesu dosáhl rekordní úrovně a vůbec poprvé překročil hranici 86 tisíc. Vedení přeplněných britských věznic již dalo najevo obavy z napětí ve věznicích a zdůraznilo, že je nezbytné zajistit bezpečnost vězňů, zejména těch, kteří jsou za mřížemi poprvé.

Podle britských listů jsou tresty udělené v souvislosti s nepokoji v průměru o čtvrtinu delší než tresty za stejné porušení zákona za normálních okolností. Předpokládá se proto, že anglické soudy čeká řada odvolání, zřejmě v řadě případů úspěšných.

 

V Manchesteru tak odvolací soudce osvobodil čtyřiadvacetiletou Ursulu Nevinovou, která se nepokojů nezúčastnila a dostala pět měsíců vězení za to, že od spolubydlící přijala ukradené krátké kalhoty. Soudce Nevinové, která je v tíživé sociální situaci, změnil trest na 75 hodin veřejně prospěšných prací.

"Obávám se, že tento verdikt je začátkem mnoha dalších úspěšných odvolání," řekl Timesům advokát Paul Mendelle.

Naprostá většina zadržených a odsouzených jsou mladí lidé, zhruba 20 procent jich je mladších 18 let. Nejstarším člověkem, který byl zatím kvůli nepokojům zadržen, byl sedmdesátiletý muž. Byl zatčen za krádež ve West Ealingu na západě Londýna a byl propuštěn na kauci.