Parlamentní volby na Slovensku podle prvního odhadu vyhrál se ziskem 28 procent hlasů levicový Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

V parlamentu ale zřejmě budou mít většinu poslanci středopravých stran. Vyplývá to z odhadu výsledku voleb, který pro  televizi Markíza připravila agentura MVK. Podobné výsledky naznačil i průzkum společnosti Focus pro televizi TA3. Úplné výsledky se čekají nad ránem, oficiální v neděli dopoledne.

Pokud se odhady potvrdí, skončí volby na Slovensku podobně jako před dvěma týdny v Česku, tedy vyhraje levice, ale šanci na sestavení vlády budou mít její soupeři. Dosavadní opozice by dokonce podle propočtů Markízy mohla mít ve stopadesátičlenné Národní radě ústavní většinu 91 hlasů.

"Jeden vládní slepenec je pořád lepší než jeden Fico"

Zástupci stran zatím nechtěli odhady komentovat, počkají si prý na oficiální výsledky. Premiér Fico ještě před zveřejněním odhadů v prohlášení pro stranické kolegy připustil, že Směr může odejít do opozice.


Do parlamentu se zřejmě nedostala populistická Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara. Podle Markízy získala jen 4,7 procenta hlasů a zůstala tak těsně pod pětiprocentní hranicí, jejíž překročení je podmínkou pro vstup do Národní rady.

Dosud nejsilnější opoziční strana Slovenská demokratické a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) podle odhadu  MVK obdržela 15,8 procenta hlasů. Překvapením je 12,4 procenta hlasů pro novou stranu Svoboda a Solidarita (SaS). "Jeden vládní slepenec je pořád lepší než jeden velký Fico," reagoval pro HN předseda strany Richard Sulík.

Slotovo zklamání: Je to k pláči

Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) podle MVK volilo 9,9 procenta voličů, stranu Most-Híd 8,2 procenta a Stranu maďarské koalice (SMK) 5,8 procenta voličů. Poslední stranou, která se podle průzkumu dostala do Národní rady, je nacionalistická Slovenská národní strana (SNS): volilo ji 5,7 procenta voličů, což znamená výrazný pokles.

Šéf SNS Ján Slota, který jako vůbec první z lídrů stran komentoval odhady výsledků voleb, netajil zklamání. "Je to k pláči. Jaký národ, taková vláda," řekl předák nacionalistické strany, kterou zřejmě předstihly obě strany zastupující maďarskou menšinu, tedy SMK i Most-Híd.

Agentura MVK se na to, jak hlasovali, ptala lidí odcházejících z volebních místností. Televize TA3 po skončení hlasování zveřejnila průzkum agentury Focus, která výsledky zjišťovala telefonicky. Také podle ní budou mít středopravé strany v parlamentu převahu, nedosáhly však asi ústavní většiny.

Podle Focusu volilo Směr 29,7 procenta voličů, druhou SDKU-DS 18,1 procenta a SaS získala 11,6, procenta hlasů. KDH podle Focusu obdržela 9,1 procenta, strany Most-Híd 6,7 procenta a SMK 6,3 procenta. SNS volilo podle Focusu 6,1 procenta voličů. Také podle telefonického průzkumu se Mečiarova LS-HZDS do Národní rady nedostala, obdržela 4,3 procenta.