Ani samotnému volebnímu dni se na Slovensku nevyhnuly skandály. Ještě v noci zničil na mostě v Komárně neznámý pachatel památník Trianonu. Podle policie rozbil pamětní tabuli pravděpodobně kladivem.

Pomník odhalil šéf Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota 4. června u příležitosti 90. výročí podpisu Trianonské mírové smlouvy. Podle Sloty měl připomínat Maďarům, kteří na Slovensko přijíždějí nebo přicházejí, že jsou "na území sebevědomé, samostatné a svrchované země." Mluvčí SNS Dušan Štrauss označil incident "za cílenou provokaci."

Trianonskou mírovou smlouvou přišlo před 90 lety Maďarsko o většinu svého území a Slovensko se díky dohodě stalo součástí Československa.

Ficově manželce chyběl hlasovací lístek jeho strany

O další rozruch se postaral sám premiér a předseda strany Směr-SD Róbert Fico. Když přišel odvolit, jeho manželka Světlana zjistila, že jí chybí v obálce hlasovací lístek strany jejího manžela.

"Považuji to špatný vtip a víc to nebudu komentovat," reagoval rozladěný premiér. Předsedkyně komise vyloučila, že by šlo o úmysl. Připsala událost velkému zmatku, který způsobili novináři, kteří tu na premiéra čekali.

Světlaně Ficové poté vydali chybějící lístek dodatečně a ta řádně odvolila. Na Slovensku se narozdíl od Česka rozdávaly hlasovací lístky až ve volebních místnostech.

Při volbách nechyběl ale ani humor. Nápad, se kterým přišli Ficovi oponenti z Křesťanskodemokratického hnutí a Bratislavané přímo ve volební den, premiér určitě nečekal. V centru města na náměstí SNP se objevily tři nezvyklé nádoby na odpad. Byly určeny na prázdné hlasovací lístky vládní koalice.

Popelnice ozdobené portréty šéfů vládních stran - Roberta Fica, Vladimíra Mečiara a Jána Sloty nesly nápis, který vyzýval, že "Smetí patří do koše". Upozornění, že jde o separovaný sběr politického odpadu mnozí Bratislavané i využili. 

"Teď jen, aby je rychle také vyvezli," komentoval akci Jozef Kováčik. Vzdor velkému horku se rozhodl přijet až z Petržalky. "Je to dobrá recese a i to k volbám patří," doplnila jeho žena Hana.

Rozhodnou prvovoliči?

Slováci si své zástupce do Národní rady, která je obdobou české sněmovny, vybírali od 7:00. O důvěru zhruba 4,3 milionu voličů se ucházelo přibližně 2300 kandidátů z 18 politických stran a hnutí.

Své první volby zažívalo 315 tisíc mladých voličů, kteří mohli pomoci zamíchat politickými kartami tak, jako se to povedlo jejich českým kolegům. Hlasování mělo skončit přesně ve 22:00. Kvůli výpadkům elektřiny, které způsobily bouřky, se v několika obcích v západní části země hlasování prodloužilo do 22:30. Oficiální výsledky voleb by měly být známy v neděli dopoledne.

Favoritem letošního hlasování byl sice levicový Směr, otázkou však zůstávalo, zda bude schopen znovu sestavit vládu s většinovou podporou parlamentu. Nyní vládne s Slotovými nacionalisty a Mečiarovým Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS).

Podle průzkumů většinu ve stopadesátičlenné Národní radě mohli získat zástupci pěti menších středopravých stran.
Řada stran se v předvolebních průzkumech pohybovala právě kolem pěti procent hlasů a podle politologů o budoucí vládě rozhodne především to, kolik jich překročí tuto hranici zajišťující vstup do parlamentu.

V sobotu ráno a dopoledne se k volebním urnám dostavili i předseda nové strany Most-Híd a představitel maďarské menšiny Béla Bugár, předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Ján Figeĺ či volební lídr Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) Iveta Radičová.

Radičová v obci Nová Dedinka nedaleko Bratislavy vyjádřila přesvědčení, že kabinet vytvoří středopravé strany. "V tomto okamžiku věřím a doufám, že budeme sestavovat vládu," řekla Radičová. "Doufám, že změna je na dosah, že se občané skutečně rozhodnou zodpovědně, že zvolí cestu řešení, odbornosti, věcnosti, slušnosti a nikoli cestu do Řecka."

Volilo se i v regionech zastižených povodní. Zapisovatelka ústřední volební komise Lívia Škultétyová potvrdila, že v pěti obcích museli starostové v důsledku "velké vody" najít jiné volební místnosti.

Ačkoliv mají lidé velké starosti s úklidem a vysoušením příbytků a někteří se stále do svých domovů nedostali, od odevzdání hlasů je to neodradilo. Volit přišli například už i lidé v Nižné Myšli, kde voda zničila 20 domů a situace je zde stále kritická.

Objevily se opět informace, že některé politické strany se snaží kupovat hlasy Romů. Tato opakující se obvinění se ale nikdy neprokázala. Strana romské koalice (SRK) tentokrát tvrdí, že Romům v osadách nabízejí aktivisté politických stran čtyři eura za hlas, nevládní Unie Romů přišla dokonce s tím, že nabídka je až devět eur za hlas.

Zvláštní režim platil ve věznicích, kde mohli odsouzení letos hlasovat vůbec poprvé. Třeba v bratislavské věznici posloužila k volbám místnost, která běžně slouží jako posilovna. Každého odsouzeného do ní doprovodil dozorce.

Třicetiletý Maroš, který si za mřížemi odpykává deset měsíců, prý přišel k volbám, protože chce změnit současnou vládu. "Rozkrádají tento stát," řekl vězeň. Do vězení se dostal za loupež a svého činu prý lituje.

Vzhledem ke zrušení volebního moratoria bojují strany o každý hlas i během volebního dne. V noci na dnešek například HZDS rozdalo v Trnavě igelitové tašky s minerálkou a kilogramem mouky. Jeden z kandidátů, exministr zemědělství Miroslav Jureňa, na obalu polohrubé mouky upozorňuje, že u slovenských potravin se ceny nezvýšily.

Fico den před volbami ztratil nervy

Slováci šli k urnám přímo z rozjitřeného předvolebního boje. Ještě v pátek po zveřejnění už druhého průzkumu ve dvou dnech, který Ficově straně přisuzoval propad voličských preferencí, premiér oznámil, že sobotní hlasování bude nedemokratické a zmanipulované.
 
Nejnovější průzkum agentury Polis dával až 89 křesel v parlamentu možné pravicové koalici, což by byla pohodlná většina pro sestavení vlády. Fica by takové výsledky poslaly do opozice a HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara by se do parlamentu nedostalo vůbec.

Podobné výsledky zveřejnila ve čtvrtek i agentura Focus, podle níž by pravice získala v parlamentu jen těsnou většinu.

Fico tvrdí, že jedním z podvrhů slovenských voleb má být jeho falšovaný podpis na dopisech s heslem Volte SDL. "Zjistili jsme, že jsou distribuovány na Slovensko z české adresy P.O. Boxu a nabádají sympatizanty, aby volili SDL, která je evidentně propojena na pravicové subjekty. Podpis je jasný podvrh, je zfalšovaný," prohlásil Fico.

Předseda Směru se prý za 18 let, co je v politice, s tolika podvody a špinavostmi před volbami nesetkal. "Není možné, aby v demokratické zemi někdo zneužíval podpis předsedy vlády a nejsilnější vládní strany," řekl Fico, který se musí vyrovnávat s faktem, že popularita Směru klesla letos z téměř čtyřiceti procent těsně pod třicet procent.

S ministrem vnitra Robertem Kaliňákem se prý musel dohodnout na mimořádných opatřeních. Dostaly se mu totiž do rukou také nálepky, v počtu 300 tisíc kusů, které měli údajně placení aktivisté nalepovat do sobotního rána na skla aut. Opět je na nich logo Směru, ale výzva je opačná – Nevolte SDL!

Premiér požádal šéfa resortu o posílení policejních hlídek, protože se ze skel nálepky velmi těžko odstraňují. Jde podle něho nejen o nelegální kampaň založenou na podvodu, ale i poškozování cizí věci.

Premiér obvinil také stranu Svoboda a Solidarita (SaS), že si kupuje před volbami hlasy a to prostřednictvím blízké firmy FaxCopy. Společnost měla vytisknout letáky s nabídkou, že pokud zákazníci v pondělí přinesou do jejích provozoven kompletní sady hlasovacích lístků vládních stran dostanou slevu na služby. "Je to ukázkové kupčení s hlasy a není bohužel jediné," pokračoval Fico.

Fico v posledních dnech předvolební kampaně čelil ostré kritice. Tento týden se těsně před volbami v médiích objevila nahrávka naznačující, že existovalo tajné financování jeho strany.

O skrytých sponzorských darech ve výši desítek milionů bývalých slovenských korun v záznamu hovořil hlas podobný Ficovu. Premiér ale záznam označil za podvrh a podal trestní oznámení na šéfredaktora deníku Sme. Tento list záznam zveřejnil, obdržel ho prý z anonymního e-mailu.