Na zmenšení počtu jaderných hlavic a jejich nosičů se v pondělí v Kremlu předběžně dohodli prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama. Tato úmluva má otevřít cestu k uzavření nové odzbrojovací dohody do konce letošního roku. Podle ministra zahraničí Ruska Sergeje Lavrova by stavba protiraketového šítu mohla tuto dohodu ohrozit.

"Je jasné, že protiraketová obrana je strategický systém. Pokud se naši partneři rozhodnou vytvořit americkou protiraketovou obranu v globálním rozsahu, nepochybně to povede k velkému otazníku nad perspektivami dalšího snižování strategických útočných zbraní," řekl Lavrov, který ve zpravodajské televizi Vesti komentoval pondělní předběžnou dohodu prezidentů obou zemí.

"To Američané jasně chápou a na rozdíl od Bushovy administrativy nechtějí trvat na jednostranně přijatém rozhodnutí o vytvoření základen v Česku a Polsku, chtějí projekt podrobit analýze a toto vyhodnocení završit během dvou tří měsíců," dodal Lavrov.


Obama v Moskvě přesvědčoval, že protiraketový štít není zaměřen proti Rusku, ale proti hrozbám ze Severní Koreje a Íránu. Pobízel také Rusko ke spolupráci argumentem, že pokud tyto hrozby pominou, nebude zapotřebí ani budovat protiraketovou obranu.

Konkrétní řešení sporu se však nalézt nepodařilo a prezidenti spornou otázku svěřili expertům. Ti také mají připravit novou odzbrojovací dohodu jako náhradu za smlouvu START, jejíž platnost vyprší počátkem prosince.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist