Jsme v absolutně jiné situaci než v roce 2020, kdy byl Joe Biden asi jediný demokrat schopný porazit Trumpa. Teď je pravděpodobně jediným demokratem schopným s Donaldem Trumpem prohrát, říká s nadsázkou pedagog z pražské New York University Tomáš Klvaňa. Pokračování prezidenta Bidena v kampani označuje za velmi sobecké a proti zájmům státu, Demokratické strany i celého demokratického světa.

Proti Trumpovi mohou dle Tomáše Klvani demokraté postavit několik předních politiků, především guvernérů klíčových států. Jedním z nich je guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová. „Demokraté potřebují vyhrát Michigan, kdyby nasadili jeho guvernérku, můžou si stát rovnou odškrtnout,“ odhaduje Klvaňa. K podobné situaci by mohla vést také nominace guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira.

Dalším možným kandidátem je guvernér Kalifornie Gavin Newsom, k němu je ale Klvaňa kritičtější. „Kalifornie má řadu ekonomických problémů, ať už je to zločinnost, nebo bezdomovectví ve velkých městech. Tohle všechno jsou i přes nesmírné charisma slabá místa Gavina Newsoma,“ hodnotí pedagog.

Nabízí se i jména dalších demokratických politiků, například ministři Bidenovy administrativy Pete Buttigieg nebo Gina M. Raimondová. Diskutuje se také o současné viceprezidentce Kamale Harrisové, pedagog Tomáš Klvaňa ji ale za favoritku nepovažuje. Definitivní rozhodnutí padne až na nominačním sjezdu v Chicagu, který se koná od 19. do 22. srpna.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist