Nedaleko Norimberku v noci na pátek hořely chystané ubytovny pro uprchlíky.

Podle tiskové agentury DPA existuje podezření, že je někdo zapálil. V blízkosti totiž někdo na zeď nastříkal hákové kříže a jiné xenofobní symboly. Německo se v posledních týdnech potýká s narůstající vlnou xenofobie.

V obci Vorra hořely tři objekty, které měly sloužit jako azyl pro přistěhovalce. Případ vyšetřuje i německá kontrarozvědka. "Ledacos nasvědčuje tomu, že jde o žhářství," řekl mluvčí policie Robert Sandmann.

Vyšetřovatelé pátrají po stopách a svědcích, zatím nemají v rukou nic. Bavorský ministr vnitra už nařídil posílení ostrahy ostatních azylových zařízení v zemi.

Rozsáhlý požár propukl kolem čtvrtečních 22:45 SEČ v opuštěném pohostinství, ve stodole a v opuštěném obytném domě. Objekty byly renovovány a z rozhodnutí regionální vlády měly sloužit uprchlíkům jako ubytování.

Na místě zasahovalo zhruba 150 hasičů, jeden z nich utrpěl lehká zranění. Celková škoda činí podle policie asi 700 tisíc eur (19,3 milionu korun). Poničené domy jsou nyní neobyvatelné.

Pokud se jako motiv potvrdí nenávist vůči přistěhovalcům, odsoudí pachatele spolková vláda co nejostřeji, uvedla v pátek mluvčí kabinetu Christiane Wirtzová. Dodala, že podle kancléřky Merkelové není v Německu pro pravicový extremismus, antisemitismus, rasismus či nenávist vůči cizincům žádné místo.

Německo se v posledních týdnech potýká s rostoucí vlnou xenofobních nálad. Organizace s názvem Pegida, což je akronym pro Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, uspořádala v pondělí demonstrace v několika městech po celém Německu, včetně Drážďan, kde se sešlo na 10 tisíc lidí. Proti demonstraci se postavilo asi 9 tisíc obyvatel města.

Ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí v pátek na společné konferenci v Kolíně nad Rýnem varovali před štvavou kampaní proti islámu a cizincům.

V odpoledním prohlášení se k nim přidala ústy své mluvčí i kancléřka Angela Merkelová. Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére nicméně uvedl, že je potřeba brát obavy demonstrantů z přívalu azylantů vážně.

Německo čelí prudkému nárůstu počtu žadatelů o azyl. Z velké části jde o důsledek války v Sýrii, ale i dalších světových konfliktů. Podle předběžných údajů statistiků požádalo letos o azyl v Německu už 200 tisíc lidí.

Naposledy muselo Německo řešit růst xenofobních nálad na počátku devadesátých let. Při žhářských útocích v Solingenu a Möllnu na severozápadě země tehdy zahynulo sedm lidí.