Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Radiace uvnitř i vně je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X napsal, že za útokem stojí Rusko a že zásah podle prvních poznatků kryt výrazně poškodil. Mluvčí Kremlu odmítl, že by sarkofág zasáhl ruský dron.
„V noci ze 13. na 14. února kolem 1:50 zaslechl tým MAAE v areálu Černobylu výbuch vycházející z (krytu), jenž chrání zbytky čtvrtého reaktoru bývalé černobylské jaderné elektrárny. To způsobilo požár,“ uvedla agentura s tím, že její zaměstnanci byli informování o nárazu bezpilotního letounu.
Pracovníci požární ochrany podle prohlášení zasáhli během několika minut. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl kryt narušen. Podle šéfa MAAE Rafaela Grossiho ale incident spolu s vojenskou aktivitou kolem Záporožské jaderné elektrárny ukazuje na přetrvávající nebezpečí pro jadernou bezpečnost.
Je dobře, že Trump jedná s Putinem o míru, ale začal vůbec nejhůř, jak mohl. Jak to může skončit?
Zelenskyj uvedl, že kryt zasáhl ruský dron s vysoce explozivní hlavicí. „Jedinou zemí na světě, která útočí na taková místa, okupuje jaderné elektrárny a vede válku bez ohledu na následky, je dnešní Rusko. Představuje teroristickou hrozbu pro celý svět,“ uvedl na X, kde také zveřejnil video zásahu a jeho dopadů. Je z něj patrné, že v krytu je teď díra.
Last night, a Russian attack drone with a high-explosive warhead struck the shelter protecting the world from radiation at the destroyed 4th power unit of the Chornobyl Nuclear Power Plant.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025
This shelter was built by Ukraine together with other countries of Europe and the world,… pic.twitter.com/mLTGeDYgPT
Kreml tato tvrzení odmítl. „Ohledně Černobylu nemám přesné informace. Vím jen jedno: nemůže být ani řeči o útocích na jakékoliv objekty jaderné infrastruktury, infrastruktury jaderné energetiky. Proto jakákoliv tvrzení, že se to stalo, neodpovídají skutečnosti,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. „Ruští vojáci něco takového nedělají,“ zdůraznil Dmitrij Peskov podle agentury TASS. „Nejspíše jde o další provokaci, podvrh. Právě to kyjevský režim miluje a neváhá udělat,“ doplnil Putinův mluvčí k vyjádřením Zelenského.
Moskva od vypuknutí války popírá, že by ruští vojáci útočili na civilisty či civilní objekty, natož aby se dopouštěli válečných zločinů, jakkoli například OSN ověřila a potvrdila, že ve válce Ruska proti Ukrajině zahynuly tisíce civilistů, včetně žen a dětí.
Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová na X uvedla, že „39 let po havárii žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí“. „Navíc sarkofág náraz dronu nijak významně poškodit nemůže,“ míní. Také ona poznamenala, že radiační situace nejen na Ukrajině zůstává normální.
Černobylská jaderná elektrárna se v dubnu 1986 stala místem největší jaderné katastrofy na světě. Havárie a následný výbuch čtvrtého bloku elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Celkem v souvislosti s katastrofou podle zprávy Černobylského fóra z roku 2005 zemřelo kolem čtyři tisíce lidí.
Čtvrtý blok elektrárny, kterou krátce po začátku své invaze na Ukrajinu mělo pod kontrolou Rusko, než se z oblasti stáhlo, má od roku 2016 nový kryt s životností sta let. Jeho konstrukce stála 1,5 miliardy eur (tehdy přes 40 miliard korun) a podílelo se na ní 45 zemí včetně České republiky.
Vojenská aktivita kolem Záporožské jaderné elektrárny
Ukrajinská armáda v noci na pátek s nasazením dělostřelectva zaútočila na tepelnou elektrárnu, která se nachází v Ruskem kontrolovaném Enerhodaru v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. Podle agentury Interfax o tom informovaly ruské okupační úřady.
„Kvůli ostřelování je kriticky poškozené elektrárenské zařízení, což vedlo k odpojení dodávek elektrické energie více než 50 tisíc odběratelům,“ uvedlo ministerstvo energetiky v Ruskem ovládané části Záporožské oblasti. Zakrátko ale Ruskem dosazený starosta Enerhodaru informoval o obnovení dodávek.
„Ve městě byly plně obnoveny všechny životně důležité systémy zajišťující dodávky vody, tepla a elektřiny. Všechny služby fungují normálně,“ uvedl starosta Maxim Puchov podle agentury TASS.
Mluvčí Záporožské jaderné elektrárny Jevgenija Jašinová podle agentury TASS řekla, že toto zařízení „při nočních útocích ukrajinských ozbrojených sil poničeno nebylo“. Funguje v běžném režimu, dodala.
Záporožskou jadernou elektrárnu, největší podnik tohoto druhu v Evropě, ruská armáda obsadila krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Elektrárna je odstavená, stále však potřebuje energii na provoz klíčových systémů, jakým je například chlazení reaktorů. Rusko i Ukrajina se vzájemně obviňují z útoků na ni.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist